| zuzualina a întrebat:

TPU, Biiig probleeem!

My CV. Vreau să mă angajez ca manichiuristă. Nu am mai lucrat pe domeniu, doar am „profesat/experimentat/exersat" meserie pe prietene/colege (liceu, facultate etc. ) timp de 8-9 luni.

Ce vreau? Să știu CUM pot trece asta în CV-UL MEU?

P(...)PS: FUNDĂ. :*

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea poti, aia nu e experienta de trecut in cv, ma rog nu intr un cv serios

| greyhound a răspuns:

Ai putea sa scrii treaba asta in scrisoarea de intentie

| Darkmagic a răspuns:

1. Niciun salon nu cere scrisoare de intentie la angajare.
2. Tu ai facultate terminata sau in curs...si te vrei manichiurista?
Nasol... laughing
Scuze...
Daca esti din Bucuresti, cauta pe net un salon sau doua in celalalt capat al tarii, iti treci in CV ca ai lucrat ca manichiurista la ei, (sa zicem ca doi ani ai locuit in...Baia Mare) happy si cu asta rezolvi problema.
Iarta-ma ca nu-ti urez "succes" sa ajungi manichiurista... happy

| zuzualina explică (pentru Darkmagic):

Facultate... da laughing. De manichiură... nu există rolling on the floor

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Scrie clar în C.V., experință (acumulată la locul de muncă), nu prin vecini.
Pa, pa.

| Darkmagic a răspuns (pentru zuzualina):

Logic ca nu exista asa ceva. big grin
Eu ma miram doar ca cineva care are ORICE facultate, ar vrea sa devina manichiurista. tongue

| zuzualina explică (pentru Darkmagic):

Asta... (nu) e ideea. Sunt la master si pe domeniul meu nu am gasit (inca) de lucru. sad Şi ar cam fi nevoie de niste bănuti in plus, în situatia in care ma intrretin singură...
Am facut demult (4-5 ani) un fel de cursuri de manichiura ţinute de o vecina, dar nu oferea nimic la mână ca dovada ca ai fi urmat "cursul". Ce-i drept, pentru 10 lei ziua (6-7ore), aflai tot ce vroiai. De rămas, rămai doar cu raspunsurile la intrebarile si nelamuririle tale. Nimic doveditor.

Pe asta mă bazez eu. sad

| Darkmagic a răspuns (pentru zuzualina):

In cazul acesta, redacteaza-ti cateva c.v.-uri "dedicate", scoate facultatea din ele pentru ca te lovesti la angajare de factorul numit supracalificare, si baga unul sau doua cabinete beauty fictive.
Iti multumesc pentru raspuns, si te admir pentru ca studiezi si te intretii singura.
Succes.

| zuzualina explică (pentru Darkmagic):

Mulțumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti spune ca ai lucrat ca particular, sau ceva de genul

| Dracoola a răspuns:

Poti sa lucrezi ca orice si cu facultate, cand cineva vrea sa te angajeze te angajeaza si gata, mai degraba ar fi indicat sa incerci un make up artist totusi, ar fi mai intersant, se fac si cursuri si poti profesa si cu facultate.

| Dracoola a răspuns:

Ai putea trece in cv denumirea de practica / voluntariat, nu stiu cat de relevant ar fi, dar daca vrei poti sa treci.

| Dracoola a răspuns:

M-am uitat pe myjob.ro si se cauta manichiurista de la liceu /colegiu/ studii superioare, deci nu conteza pentru multi daca ai studii superioare sau nu.