| ChristianMihai11 a întrebat:

Trec acum anul 2 la facultatea de automatică,calculatoare, inginerie electrică şi electronică, la specializarea electronică aplicată. Aş dori să mă transfer la Iaşi tot la acelaşi profil,deoarece sunte foarte puțini la această specializate, 15 adică şi nu prea se face treabă. Curiozitatea mea este dacă pot să mă transfer acolo şi dacă este complicat tot acest demers de a mă transfera.

3 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Depinde la ce fel de facultate esti inscris, de stat, particulara, la taxa sau la gratuit. Asta in primul rand. Daca esti la cu taxa sau la particulara, teoretic daca au locuri ar trebui sa te primeasca in anumite conditii, echivalare 100%, echivalare partiala, evident ca taxa e pe an, deci ce ai platit la cea veche se pierde. La stat si gratis, ar putea fi mai usor de facut transferul daca au locuri la Iasi. Simplu in Romania nu e nimic. Mult mai usor e sa-i intrebi pe cei de la Iasi ce vor. Ei stiu mai sigur, chiar anumite experiente personale nu garanteaza ca si la tine e la fel.

| ChristianMihai11 explică (pentru RaduRobertRO):

Sunt la facultate de stat, şi la buget.

| RaduRobertRO a răspuns (pentru ChristianMihai11):

Atunci ar trebui sa fie ok, sunati la Iași.