| alexandruwwe12 a întrebat:

Ultima oara la politie au fost 1, 5 pe loc,deci au intrat aproape oricine a luat proba sportiva,voi ce ziceti admitere relativ usoara,pensie buna,salariu bun, scoala putin eu zic ca e cea mai buna varianta in prezent, voi ce ziceti?

14 răspunsuri:
| MotoBlitz a răspuns:

Poate pare ușor din afară, dar crede-mă că sunt atâtea locuri libere cu un motiv. Crezi că dacă era cum spui tu, nu se îngrămădea lumea să intre? Uită-te câți își dau demisia și din poliție, armată, nu se mai face nimeni pompier și toate din cauza salariului, al bătăii de joc din partea superiorilor și faptul că acum poți face bani stând pe scaun la laptop, nu să pierzi nopțile și să vii din concediu, să faci cale întoarsă din vacanță, totodată și anulând-o fiindcă unul cu grad mai mare vrea să stai astăzi in frig să îl păzești în timp ce doarme. În colegiile militare elevii răcesc și sunt duși la infirmiere, fără dreptul de a se întoarce acasă la părinți (este imposibil). Știi cum e la infirmerie? Îți spun eu, te pune pe un pat drept și rigid, acoperit cu o fâșie subțire de pânză albă și o pernă care pute a mucegai. Ai o noptieră cu o priză și stai acolo până îți trece (se presupune că nu ar trebui să mori), nici măcar o plapumă nu îți dă, stai și îngheți de frig pe patul ăla în timp ce sorbi dintr-un ceai la pliculeț, fără medicamente sau pastile. Dacă ajungi angajat, poți să ai gripă și 45.6 că nu contează, trebuie să te prezinți la datorie. Trage și tu concluzia, merită să te bucuri de o haină cu steagul României, să "fii" respectat (dar nu ești evident) și să te mândrești cu faptul că ai făcut o academie, dar să nu te poți duce nicăieri, să nu ai concedii, să stai cu frică să nu vină poliția militară peste tine dacă nu ajungi la timp, să fii judecat de tribunalul militar și mai ales, să nu ai parte de o familie? Tot ce am scris mai sus nu îmi aparține, sunt mărturiile unui elev de la CNMDC, al unui locotenent-major de la FAR și un general ieșit la pensie. Mult succes daca vrei să ajungi acolo! Seară bună!

| Ionut231312 a răspuns:

In sesiunea mea au fost 12000 inscrisi doar la politie(acum aproape 2 ani), iar acum au fost 5000 la toate, crezi ca de bine se inscriu putini? Admiterea era usoara cand am dat eu, acum consider ca s-a ingreunat cu legislatia si logica, insa mai ajuta sportul putin la medie(mai mult la baieti). Pensie buna depinde ce inseamna pentru tine, iar de salariu...crede-ma, numai bun nu e. Scoala putina, dar in timpul ala reusesc sa-ti arate cam despre ce e politia(si nu ma refer in sensul bun). Daca nu esti bun la altceva poti da, dar sa nu te astepti la un trai prea bun. Comentariul colegului de sub e si mai bun.

| mi25 a răspuns:

Bine punctat de predecesorii mei. De afara asa se vede. Dar nimeni nu ia in considerare restrictiile la care sunt pusi militarii in general si politistii. Acestia treuie sa fie disponibili 30 sau 31 de zile din luna, 24 de ore din 24. Nu au voie si nici posibilitatea sa aiba alte locuri de munca, afaceri. Nu au voie sa paraseasca localitatea fara aprobare (din intregul efectiv nu poate sa lipseasca din localitate mai mult de 15%), locul de munca ti-l stabilesc sefii, nu tu. Nu poti sa-ti alegi singur alta unitate in care sa lucrezi: daca iti dai demisia nu poti sa lucrezi in alta unitate de politie, jandarmi, pompieri, SRI, armata etc. Ziua de lucru nu este de 8 ore: este de cat este nevoie. Da, primesti zile libere, daca este posibil. Daca esti pe o functie unicat poti sa-ti iei liber, dar nu-ti face nimeni treaba.
Si cate altele.

| Cosminabc123 a răspuns (pentru Ionut231312):

Scuze ca ma bag dar pensia nu e buna de 4000lei? e putin? salariul nu e bun? incepi cu 4200 si ajungi la 5500 cu tot cu sambete duminici, e putin? avand in vedere ca in jur de 85% iau sub 5000lei? scopul nu e sa ma iau la cearta, dar vreau sa-ti explic ca sunt multe beneficii, serivicu asigurat nu te da nimeni afara, scoala putina, da, si ce s-a modificat de acum sunt mai putini candidati? nu esti activ in cele 8 h, iar la fel e bine fata de mediul privat, bine sunt si in mediul privat joburi bune.

| Cosminabc123 a răspuns (pentru mi25):

Cum sunt disponibili 24 din 24? te suna si ei o data la luna de acasa la o interventie, sa nu mai vorbesc ca daca lucrezi ca paznic la judecatorie ca jandarm te suna de acasa 1-2 ori sa vii la job, stai linistit ca au zile libere, au si concediu la inceput de 30 zile, dupa 40 zile, ce zici e putin? pensie la 50 ani? petrec mult timp prin unitate nu?laughing,

| eustache1616 a răspuns (pentru mi25):

Pai si tineretul spre ce cariera se duce? inainte asa era spre jandarmi politie armata, acum spre ce?

| eustache1616 a răspuns (pentru Ionut231312):

Pai si la sport acum e jumate nota de la sport, jumate de la scris sau cum?

| Ionut231312 a răspuns (pentru Cosminabc123):

Incepi cu 4200? cine te minte o face rau, incepi sub 4000(cu tot cu sporuri), iar pentru riscurile asumate este un salariu MIC. Nici eu nu vreau sa ma iau la cearta, dar scrii aberatii, si sunt sigur ca sunt cativa din sistem si aici care sa te contrazica, pe langa mine. Nu te da nimeni afara? fa o greseala avand in vedere ca toti cetatenii stau cu telefonul pe tine, si vezi apoi cat de bine este.(si indiferent ca nu vrei sa gresesti si ca actionezi perfect, tot exista si mai bine de atat).De ce nu mai dau multi? Si-au dat seama ca nu e totul roz, ca exista mai multe obligatii si mai putine drepturi(daca lucrezi la vreun post de politie nu ajungi sa-ti iei nici macar numar de zile libere legale, n ai voie sa parasesti locul fara sa stie toti sefii tai, sa nu mai zic ca ei pot sa nu fie de acord sa parasesti si daca o faci sa intri in belele, nu ai voie sa ai alte surse de venit(afaceri, nu stiu sigur de investitiile in actiuni/crypto), cand esti in concediu poate sa te cheme imediat la munca. Nu mai zic ca rare sunt datile cand dupa scoala esti repartizat aproape de casa, majoritatea timpului ajungi la sute de km, si sa te muti este aproape imposibil intrucat "nu este personal" sau "trebuie sa vii cu cineva la schimb". De nivelul de corupere nu mai zic ca il vede si un sugar. Totusi, daca te gandesti sa dai de bine ce este, eu te invit, oricum e deficitul extrem de mare si se tot mareste pe zi ce trece happy

| mi25 a răspuns (pentru eustache1616):

Spre vestul Europei.

| mi25 a răspuns (pentru Cosminabc123):

De afara asa se vede.
Un singur lucru vreau sa-ti spun: Concediul este de 25 de zile calendaristice pana la 10 ani vechime si 30 zile calendaristice dupa ce faci 10 ani vechime. Ia calculeaza cate zile lucratoare are concediul? Si daca mai prinzi si o sarbatoare legala?
In rest nu am ce sa discut cu neofiti in domeniu.

| Cosminabc123 a răspuns (pentru Ionut231312):

Pai ai si tu dreptate nu zic ca nu spui adevarul, ca evident de ce nu da multa lume? da,ai dreptate,dar au fost si ani si chiar precedenti cand a fost concurenta mare,pai nu te da nimeni afara ca la privat gen ca faci greseli minore, te da afara daca faci abuzuri, cati cunosti dati afara de la jandarmi si cati din mediul privat? da, multi sunt repartizati unde nu vor dar ce te face sa crezi ca nu te ptoi duce intr-un oras mai mic sa stai ok cu banii? si oricum cu sporuri la inceput iei 4000, uita-te la tavi pertea sa vezi ca in 2020 luai 3600 cu tot cu sporuri darminte acum in 2022, ti-am zis si tu spui adevarul dar e mult mai ok la politie jandarmi armata decat in alte locuri, poftim pensie la 50 ani, la 50 tu stai si freci menta acasa pe pensii de 4000lei, e putin sa iei 4000lei si sa stai acasa?

| catalin09023 a răspuns (pentru Cosminabc123):

Unde vezi tu salarii asa mari? rolling on the floor Iti zic eu, conform 2022 luna noiembrie.
Nou-incadrati:
Post de politie (unde ajung 70-80% din elevi): 3300 de lei.
Oras (1 weekend liber din 4 + multe nopti lucrate): 4000 de lei.

3300 de lei - plata chirie + plata naveta + plata mancare --> sa imi zici cu cat ramai.
4000 de lei - plata chirie oras + cheltuieli +... --> sa imi zici cu cat ramai.

Sunt mai mici salariile in alta parte? Da, sunt salarii si mai mici - dar si mai mari.
Dar e important sa pui la calcul si riscurile. Un it-ist cu 8000 de lei/ luna ce riscuri o sa aiba?
Un vanzator cu 3000 de lei/ luna, poate chiar mai bine (Dedeman, Lidl) ce riscuri are?
A, da - it-istul si vanzatorul sunt acasa seara. (Nu sunt repartizati pe oriunde prin tara)

Politist 3300 de lei/ luna... Riscuri? E suficient sa ai 1 persoana periculoasa/ luna, sa aiba in posesie un topor, o drujba.
Politia nu inseamna doar circulatie, opresti masini si mai te joci cu copiii - cum apare pe pagina de Facebook/ stiri.
Politia inseamna si intervenirea la evenimente 112 cu batai. Politia inseamna si descoperirea si cercetarea infractiunilor... Politia inseamna si posibilitatea sa te trezesti cu un pumn in fata sau chiar mai rau...

E usor?
Nu te opreste nimieni =)
Dar, crede-ma, usor nu e.

Pensia?
Lasa pensia, pe aia nu o prinzi -- mai ales daca maresc varsta de pensionare guvernantii
Majoritatea merg in pensie cu boli de pe urma stresului de la munca.

Iar politist inseamna sa fii politist 24 din 24, degeaba comenteaza cei de mai sus.
Politistul este obligat, conform legii, sa intervina chiar si in afara orelor de program.
Iar daca, de exemplu, politistul este in concediu la mare si in fata lui se intampla o talharie conform legii ARE OBLIGATIA de a interveni. Nu poate face stanga imprejur (cum fac majoritatea dintre cei care comenteaza) si sa inchida ochii.

| Cosminabc123 a răspuns (pentru catalin09023):

E o discutie deschisa unde ne spunem parerea,pai cati iasa la pensie cu boli de la stresul de munca de la jandarmi armata si politie? cati se imbolnavesc? da,sunt, dar nu toti si nici o buna parte din ei, care sunt sansele sa mori ca politist? foarte mici eu nu am vazut sa moara niciun politist din localitatea mea, exista, evident, dar nu te gandi ca sunt gen peste 1%, deci slabe sanse, iar salariul de 4000lei e un salariu bun pentru Romania iar da, programatorii iau 8000lei si mai mult dar cine ajunge acolo? ca politist e super usor de intrat in comparatie cu a fi programator,iar ca programator nu faci treaba te da afara,ca politist slabe sanse sa te dea ca lucrezi la stat, poti sa spui si aici ce argumente aduci, da, esti baiat destept, ai argumente bune, dar evident ca nu e rau in politie fata gen lucrator comercial pe 2000lei sau muncitor in fabrica,intelegi? nu e nici bine nici rau,da crede-ma sunt posturi foarte bune in M.A.I paznic la judecatorie jandarm, acolo chiar o duci bine, dar e greu de ajuns, concluzia? nu e nici bine nici rau sa fii politist e job mediocru, dar nu e rau deloc.

| catalin09023 a răspuns (pentru Cosminabc123):

Cu boli la pensie? Majoirtatea.
Să mori ca polițist? Nu ai de unde stii.
Să fii rănit, lovit? Cunosc cazuri =)

2. Nimeni nu te trimite în localitatea ta, o sa mergi unde esti repartizat.
Să ajungi programator e greu? Îți trebuie o facultate de informatică, eu am fost luat de o firmă chiar înainte să încep facultatea. (internship, ulterior angajare)
Ca polițist slabe șanse să te dea afară? Te înșeli, nu ești cusut pe scaun.
Lucrătorul comercial, chiar peste 2000 de lei, nu are riscuri iar seara este acasă. Nu are stres că are de soluționat dosare, nu urlă lumea la el.

Nu te bagă nimeni paznic la judecătorie, o să plimbi bastonul pe stradă - mai ales la început.

Nicăieri nu e roz. Dar nu are rost să comparăm riscurile și salariul.
În poliție salariul e mic comparativ cu riscurile.
A, da, un it-ist de Crăciun/Revelion e în concediu =) Un lucrător comercial e acasă de Crăciun/Revelion (că lucrează în Ajun, mare pagubă)
Un polițist, n-are sărbători.