| anonimbuc21 a întrebat:

Un agent de poliție e in consemn? Adică e mereu monitorizat și chestii de genul?

6 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Consemnele sunt de obicei la frontieră, nu am auzit de politst in consemn.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In consemn este cand este pedepsit. Din cate stiu eu nu se mai practica. Sunt alte pedepse: mustrare verbala, scrisa, taiere di salariu, etc. De monitorizat nu sunt monitorizati. De aia isi permit sa faca diferite porcarii. In cel mai bun caz ar trebui sa aiba pornit badycam-ul dar si ala este facultativ. Invoca defectiunea, nu-i dau drumul, etc. Din cauza lor si a justitiei avem aceasta tara distrusa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Normal! Consemnul este pentru militari. Acum nici la frontiera nu mai sunt consemnati pentru ca sunt politisti. Mai este o varianta: un infractor este dat in consemn la frontiera (am uitat sa-i spun celui ce a pus intrebarea de aia scriu aici. Poate citeste!). Asta este alta forma de consemn. El vorbea de consemnarea politistilor. Cand erau militari se facea consemnarea prin arest la domiciliu cu indeplinirea serviciului si arest la garnizoana. Acum, fiind pe jumatate civili, nu se mai practica.

| PlasMatic a răspuns:

Un agent de poliție poate fi pus în consemn în anumite circumstanțe, în care este monitorizat și restricționat în activitățile sale. Consemnarea poate fi utilizată ca o măsură disciplinară sau ca o măsură preventivă pentru a se evita orice conflict de interese. În cazul în care agentul de poliție este în consemn, acesta poate fi interzis să poarte arma sau să intre în contact cu persoane sau locații specifice. Acesta poate fi, de asemenea, monitorizat prin mijloace precum supravegherea electronică sau prin raportarea regulată la un superior. Consemnarea poate fi temporară sau permanentă, și poate fi revocată sau modificată în funcție de evoluția cazului.

| ReddY25 a răspuns:

Nu prea se mai aplica

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu chiar. nu e militar sa fie asa la dizpositie oricand