| VrRos780 a întrebat:

Un loc de muncă in afara de șofer nu m-as vedea pentru ca îmi place sa conduc și am terminat liceul de 2 ani, aproape 3 și n-am lucrat nicăieri, am obținut doar permisul de conducere Categoria B între timpul ăsta. Vreau ceva să plec si sa vin ca m-am saturat acasa.
Ce meserie sa aleg?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Un loc de muncă in afara de șofer nu m-as vedea"

Pai atunci de ce intrebi ce sa faci?

| sierra1 a răspuns:

"muncă in afara de șofer nu m-as vedea...Ce meserie sa aleg?"

păi dacă asta e "chemarea" ta - șoferia - de ce ai căuta altceva?

Bula
| Bula a răspuns:

Este mare lipsa de meseriasi BUNI.
Luna trecuta am cautat un tamplar-tapiter pentru o cunostinta. Mare mi-a fost mirarea, cand - timp de 2 saptamani (!) NU am gasit un tamplar de mobilier clasic, cine sa reconditioneze o canapea antica (cca. 2 secole), cu toate ca banii nu au fost problema.
In final, s-a gasit un meserias pensionar, care a executat lucrarea, impecabil. A lucrat cca. o saptamana si a incasat 1000 euro pentru manopera (+ cheltuieli). Vecinul este foarte multumit si a spus ca se astepta la "o nota de plata mai mare".

| Violleta2022 a răspuns:

Curier in satul tau, sau pe unde mai gasesti de munca, ori muncitor in constructii, fiindca esti necalificat.
Mai poti face o post-liceala de meserii: frizer, bucatar, mecanic, zugrav, vopsitor, vidanjor samd.

| ReddY25 a răspuns:

Ai putea încerca meseria de camionagiu, dar mai întâi să începi o școală de șoferi profesioniști pe tir sau ar mai fi o opțiune, taximetrist

| ReddY25 a răspuns (pentru ReddY25):

Și de ce nu, curier

| VrRos780 explică (pentru ReddY25):

Mi-a luat un an sa iau permisul de Categoria B, care ma ajuta la mai multe tipuri de mașini, nu e nevoie sa încep la profesioniști ca e pierdere mare de timp o scoala de soferi

| VrRos780 explică (pentru ReddY25):

De fapt vreo 10 luni cam asa