| Stvvqn a întrebat:

Unde as putea sa lucrez dacă am aproape 15 ani?

14 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Legal, nicaieri. 16 e minim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La pliante

| haileewatson a răspuns:

Nu poti, minimul e 15 ani cu acordul parintilor, si 16 ani fara acordul parintilor. Ai putea sa faci babysitting la prieteni/vecini, sau sa plimbi caini

| RxTx a răspuns:

Mergi la școală!
Nu poti sa lucrezi de cât la negru dar acum sau inasprit legile in car ii baga la puscarie pe cei ce ii prind ca au angajati la negru.
Eu cand aveam 15 ani am lucrat in satul de vancanța
Eram grataragiu
Exista si acum terasa este prima sau a doua pe stânga

La mare in satul de vacanță

Lucram 16. 18 ore / zi
Zi de zi
Faceam mici
Si mi-au tras teapa cu salariul
Dupa o luna mi-au spus cs nu au cum sa imi dea vreun ban ca am iesit lipsă ca au furat ospătarii

| Stvvqn explică (pentru RxTx):

Eu merg la scoala da acum e vacanta

| Stvvqn explică (pentru anonim_4396):

Am cautat pe google si nu găsesc nmc in Iasi

| RxTx a răspuns:

Vezi ca in unele țări majoratul este la 16 ani
Cipru si multe alte țari

Asa ca intereseaza-te daca nu cumva in acele țări
Poate ai voie sa muncesri de la 14
Daca majoratul este de la 16
Csuta si tu legislatie...
Dar acum apar mai multe probleme

Daca oarintii tai sunt de acord

Spoi dacă ai insotitor sa zbori oana acolo...

ALTĂ IDEE;
POTI LUCRA LEGAL ON-LINE

Cauta cuvântul magic

Free Lancer
FreeLancer

Sunt site-uri care iti dau sa programezi ceva si te platesc pentru ceea ce faci un soft o aplicatie un orogram de calculator
Si iti da banii fara sa te inteebe cum tr cheama
Asa inveti progamare si castigi bani

De exemplu cand aveam 14 ani am facut un soft care ghiceste ce numere au cele mai mari sanse sa iasa la loto la 6 din 49

Se introduc toate extragerile anterioare ce numere au iesit castigatoare si pe ce pozitii
Si apoi softul iti spune care sunt numerele care au iesit cel msi des si pe ce pozitie

Si aveam un calculator cu 3MHz si 48KB de ram iar softul il salvam pe casete audio cu casetofonul

Si am primit pe el 100$.
Am muncit la el 4 ore / zi timp de 30 zile

| Brizbriz a răspuns:

Oriunde... lucrezi serios la... temele pentru acasa tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicaieri

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu, fiindca este ielgal ca un copilas de 14 ani sa munceasca.
Ajuta-ti acasa la munca parintii, vecinii, bunicii...fa ceva util cu timpul tau liber.

| LittlePoppy a răspuns (pentru haileewatson):

Gresit!
De la 16 la 18 cu acordul parintilor. Sub 16, nu se poate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nicaieri, invata ai alocatie din partea scolii, ce mai vrei, vrei bani de buzunar le ceri parintilor sau bunicilor, si c am atit poti face. De muncit la 18 ani poti sa te angajezi fara probleme.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Baga la pariuri din banii de buzunar...cauta ponturi pe internet...
nu prea ai unde

| haileewatson a răspuns (pentru LittlePoppy):

TITLUL II - Contractul individual de muncă
CAPITOLUL 1 - Încheierea contractului individual de muncă
Art. 13. [capacitatea juridică a salariatului]
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.