| Savantym910 a întrebat:

Unde este mai bine sa cauti un job, pe site-uri de munca unde poti gasi acelasi anunt postat de mai multe ori sau sa mergi direct la fortele de munca?

3 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Mai bine te prezinti fizic, pe net sunt multe minciuni.

| Brizbriz a răspuns (pentru oglindasultanului):

Www.ejobs.ro nici una dintre oferte nu e minciuna, pentru ca au moderatori care il zboara pe ofertant de pe site de nu se vede, eu mi-am gasit job in 3 zile si am mai fost sunat si dupa 2 saptamani

| elemonis a răspuns:

Buna.
Daca cauti locuri de munca pe internet cauta pe site-uri de incredere cum ar fi ejobs, bestjobs etc (deoarece pe aceste site-uri toate anunturile sunt platite si nu ai cum sa fii pacalit, intrucat cine si-ar,, permite" sa plateasca lunar un abonament pentru niste anunturi care nu ar fi serioase, la care poti fi pacalit?) Nu zic acum ca pe site-urile unde se pun anunturi gratuite nu sunt si angajatori seriosi cum ar fi de ex Olx, insa ai mare grija.
Stiu ca mai este un site de incredere si Hipo, insa nu stiu daca anunturile se platesc sincer.
De asemenea, este bine sa cauti si fizic locuri de munca.
Parerea mea este sa nu lucrezi la negru pe scuza:,, dureaza pana vine contractul de munca" pentru ca cel mai probabil nu te vor plati si/ori vei lucra o perioada lunga la negru si nu se va pune la vechime perioada in care ai lucrat la negru. Nu mai zic daca vine un control ca atat tu cat si angajatorul veti fi amendati, el pentru ca nu ti-a facut contract si tu pentru ca lucrezi la negru.
Ai mare grija si la contractul de munca cate ore ai mentionate in contract, termenii, conditiile etc. Pe scurt sa citesti tot inainte sa semnezi. Nu merge pe incredere!