| berges234 a întrebat:

Unde ma pot angaja la 17 ani?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unde gasesti in orasul tau, ca noi nu avem ideea unde elocuiesti, ce sti sa faci, daca sunt companii acre angajeaza minori samd.
In principiu se angajeaza cu usurinta minori la munca in gradinile de zarzavat si flori, in agricultura sau la curatarea strazilor.

| Casi43 a răspuns:

La inghetata pe timpul verii angajeaza oriunde si minori. Daca iti trebuie cv acum, da anunt pe Facebook sau olx ca iti cauti de munca, am mai vz anunturi cu oameni facand asta. Scrie ca poti sa plimbi caini, ajuta in gospodarii sau la crapat de lemne, lucruri de astea la negru. Foarte rar prinzi sa te angaseze cu acte fiind minor, sho abia am prins la o firma de catering tot pe la 17 si in rest am lucrat la negru la dezmembrari si targuri. Acum lucrez la o fabrica care de exemplu nu le pasa daca ai 4 clase da conteaza sa fii major, pentru ca au responsabilitati mai mari fata de tine si nu le place firmelor sa angajeze asa mai ales ca au impresia ca daca esti tanar nu esti serios dar poti sa incerci sa cauti, eu am gasit foarte greu in perioada mea cand am fost minor

| sierra1 a răspuns:

In agricultură e mereu nevoie de oameni să dea cu sapa

| Clorixene a răspuns:

Eu de exemplu am lucrat vara ca si ospatar. Daca in orasul de unde provii este vizitat des de turisti, e un avantaj. Si daca gasesti un loc de munca ca si ospatar, vei avea salariu mai bun daca vei fii zilier decat angajat cu contract oarecum. La mine in oras angajatii primesc in jur de 80/zi, iar eu in jur de 100 si ceva fiind ziliera.

| Deliutzz a răspuns (pentru Violleta2022):

Întrebarea a fost menită pentru oamenii care știu companii care angajează minori samd… nu este nevoie sa răspundem inutil unei întrebări la care nu avem răspuns