| corykay a întrebat:

Unde sa caut un job cu un salariu decent? am incercat toate site-urile de profil insa nu m-a contactat nimeni. Aveti idei?

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Depinde si ce fel de job vrei si ce calificari si studii si experienta ai. Daca nu prea ai calificari, iti recomand grupurile de joburi de pe facebook, acolo se cauta si pentru posturi fara experienta gen promoter etc. Daca ai o specializare, s-ar putea sa fie greu la inceput pentru ca altii cu aceleasi calificari pot avea si experienta munca - ai grija ca joburile pentru care aplici sa ti se potriveasca, atat ca nivel cat si ca ce vrei tu sa faci, chiar daca poate nu o sa fie deloc jobul ideal la inceput. Nu te descuraja, ca pentru mai nimeni nu e usor si rapid sa isi gaseasca de munca. ai spune-le si prietenilor ca iti cauti job si cam ce, nu stii niciodata cine ce anunt vede si iti poate spune si tie. Succes!

10 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna

Incearca pe ejobs, bestjobs, alte asemenea.

Incearca si presa locala, multi nu isi permit sau nu se pricep sau nu isi bat capul cu siturile de anunturi.

Ce sti sa faci?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce stii sa faci?

| thebest7ionut7 a răspuns:

Intai afla ce iti place sa faci, apoi cauta pe site-uri renumite de job-uri, dar care prezinta un nr. de tel., tu ar trebui sa te interesezi

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ce stii ce sa faci si la ce nivel?

| corykay explică (pentru thebest7ionut7):

Imi place sa scriu, sa vorbesc ( dar nu la telefon, nuuuu), stiu engleza la nivel avansat, si prind repede cam orice...pe scurt...nu stiu sa fac nimic dar imi place sa scriu. Cica am terminat ceva cu PR. Dar cui ii pasa? se pare ca angajatorilor nu; daca nu vad ei acolo Harvard si 11 mii de voluntariate si internshipuri si limba chineza avansat nu te contacteaza.

| corykay explică (pentru Brigaela):

Sa fiu un lider, la nivel de excelenta. Insa cum nu cauta nimeni un sef fara experienta ma multumesc cu munca de jos, nu foarte de jos dar pe acolo. Ce stiu sa fac concret? Aproximativ de toate dar nu excelez in nimic in afara de Engleza si de a scrie/vorbi mult ( si bine; sau prost, depinde de situatie) In baza testelor de personalitate sunt tipul idealistului, imi place ca tot ceea ce fac sa fie facut bine, chiar perfect. Imi place tot ceea ce implica o doza buna de creativitate. In final insa, daca nu pot avea un job de vis care ar implica ceva in HR sau in publicitate ( desi nu m-as vedea lucrand ore suplimentare si focusandu-ma in totalitate pe cariera), m-as multumi si cu un job care sa imi asigure un trai decent, adica sa imi ajunga banii de la un salariu la altul nu ca acum cand azi ii iau si maine raman fara ei.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru corykay):

Totusi nu mi-ai spus ce stii sa faci realmente. Inteleg ca nu ai experienta, ca syii engleza foarte bine, dar nu mi-ai spus; am studii in domeniul cutare, ma proicep exclent la cutare lucru pe care l-am studiat astfel. Nu-ti poti gasi un job unde sa nu faci nimic, trebuie sa te pricepi la ceva clar. Vrei HR? Ai studii psihologice, economice, de amandoua? Publicitate? Ce studii ai? Nu sunt domenii pe care sa le abordezi fara studii superioare de buna calitate si rezultate academice bune sau foarte bune.

| corykay explică (pentru Brigaela):

Am studii, da. Ca daca nu aveam ma duceam sa car saci de ciment pe santier. As cara si acum daca as castiga un ban cinstit. Am studiat economia 4 ani in liceu, da. Si inca trei ani de facultate in domeniul Comunicarii, cu licenta si tot ce trebuie, fara vreo restanta in toti anii de studiu. Am experienta pentru ca am muncit si in timpul facultatii insa experienta care nu ma ajuta absolut deloc in domeniile mele de interes. Am doar experienta de a lucra intr-un colectiv, de a rezista stresului, de a face faţa. În prezent lucrez în comerţ dar nu este ceea ce mi-am dorit. Ce ştiu să fac concret? Sa scriu, să comunic cu oamenii, să preiau iniţiativa şi să pun lucrurile în mişcare. Pot lucra în orice domeniu atât fizic cât şi intelectual, dar nu pot să zic că uite ştiu o meserie, sunt bucătar, strungar, tractorist, mai ştiu eu ce. Asta e tot.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru corykay):

Este cam putin sincer in momentul asta, dar poti castiga in domeniu experienta acceptand un job mai putin platit si suplimentandu-ti veniturile printr-un job care nu-ti place (pentru o vreme, pana capeti experienta). dat fiind ca nu ai foarte multe calificari, cred ca trebuie sa tragi foarte tare cu munca timp de 10-12 ani ca sa compensezi

| corykay explică (pentru Brigaela):

Putin? pai ce trebuia sa fac sa ma angajez din scoala generala? altii asteapta pana la 30 de ani sa lucreze pentru ca ii tin parintii. Serios...consider ca sistemul asta infect din tara noastra este de vina. Eu mi-am dat silinta, mai mult de atat de unde? dar sigur ca eu nu am nicio sansa daca toti isi angajeaza fratii, surorile, cumnatii, unchii, etc. Cea mai mare prostie din lumea asta este ca toti cer experienta dar nu te angajeaza nimeni. Cum vine asta? Cum faci experienta daca nu te angajeaza nimeni? E stupid. Sa ma duc sa lucrez pe praf, sa fac internshipuri? Nu, mersi...nu sunt fii'sa imparatesei sa imi permit sa imi pierd timpul pe plantatiile altora.