| Vraciu2016 a întrebat:

Unde te poti angaja cu 12 clase si fara bac? Si cam care ar fi maximul pe luna? Cati bani poti castiga?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai o calificare te vei putea angaja doar in munci necalificate si cu salariul minim brut pe tara, in prezent acesta este de 1.450 lei, net primesti 1.065 lei.

| Vraciu2016 explică (pentru Ioandelasal):

Calificare am. Am facut profilul de Tehnician Electrician Auto si am atestat, dar problema este ca sunt bata si atestatul ala a fost luat cu bani

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Vraciu2016):

Atunci va fi foarte greu sa te angajezi ca tehnician, aproape orice firma angajeaza cu perioada de proba si vor vedea ca nu te pricepi.

| Vraciu2016 explică (pentru Ioandelasal):

Dar sunt si firme care fac cateva luni de instruire sau ceva. Parca?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Vraciu2016):

Tot ce se poate, dar nu stiu. Fiind pensionar de aproape 5 ani nu mai sunt interesat de piata muncii.

| mgtow a răspuns:

Prin rude te poti angaja la o firma mai serioasa

| Allexander07 a răspuns:

Depinde de zona din care esti, poti sa ai multe job-uri fara bac, de exemplu:

Montator subansambe, salar aproximativ 1800 lei
Casier, salar aproximativ 1600 lei
Lucrator comercial, salar aproximativ 1600 lei

Te poti angaja si ca tehnician, dar daca esti "bata" firma va renunta la serviciile tale in perioada de proba (90 de zile calendaristice), deoarece vorba aia, ori cu tine ori fara tine, tot aia este.

| Vraciu2016 explică (pentru Allexander07):

Salaruiul de la Montator subansambe imi face cu ochiul. Cu ce se ocupa?

A da... In curand merg la fortele de munca si poate ma ajuta si ei cu niste job-uri

| Allexander07 a răspuns (pentru Vraciu2016):

Realizeaza diferite operatii in marile firme. Monteaza, lipeste, etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Oriunde este nevoie de muncitori necalificati!
Bineinteles ca salariu este minim pe economie, ca doar nu poti sa ai pretentie la bani, cand tu nu ai experienta, calificari sau scoli inalte.

| chazz a răspuns:

Te angajezi ca ospatar si in timpul asta iti gasesti o pasiune si o dezvolti, in viitor vei face bani din ea si nu vei mai fi nevoit sa iti pui problemele astea

| Roger_Roxana_1970 a răspuns:

Unde?