| anonim_4396 a întrebat:

URGENT! Am la tara la bunici un scuter Gilera Runner 50cmc din 2001(e modificat:am schimbat la el motorul, am pus unul pe apa si set de 80),dar problema este ca intr-o iarna s-a spart rezervorul cu antigel si a curs in scuter(prin motor...), am chemat pe cineva cunoscut si mi-a curatat tot punandu-mi la punct ceea ce trebuia.Dar vara trecuta cand am mers cu el, intamplarea nefericita a facut sda mi se opreasca deodata motorul(nu stiu din ce motiv, e ceva ciudat).am chemat pe cineva sa se uite si nu i-a dat de capat.Eu imi imaginez ca poate fi de la o piesa din spate care e cu magnet(si mi-a reparat-o omul acela lipind magnetul cu superglue). Aveti vreo idee? Maine vreau sa merg la tara sa demontez.dar nu stiu de unde sa o iau si ce sa fac.Imi puteti da un sfat ceva? Va rog sa va faceti putin timp sa ma lamuriti(Nu imi mai pot permite sa chem alt reparator)...DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Gyganzie a răspuns:

O problema banala ar fi sa fi prins minzerie de la benzina pe fundul rezervorului, sau incearca sa arzi bujia pe asfalt, dai foc ca poate e bujia de vina, ii dai foc, astepti un pic si o pui inapoi, SUCCES, raspunde-mi daca merge sau nu, s-au sa vad daca ai citit, spune-mi cum se comporta ca ai cam dat prea putine detalii, macar vrea sa porneasca, face ceva br br br br?

5 răspunsuri:
| neymar94 a răspuns (pentru Gyganzie):

Dau la pedala aia..si nimic...nu porneste deloc, nici partea electrica nu merge...

| neymar94 a răspuns (pentru neymar94):

Adica sa fiu mai clar:invart cheia in contact apoi dau la pedala ca electric nu merge si se aude cum ar incerca sa se chinuie sa porneasca, adica suntetul ala de la pedala, de la cartere, dar nimic...

| Gyganzie a răspuns (pentru neymar94):

Ai incercat sa cureti rezervoril, scoate benzina din el ca poate are minzerie pe fund, fa faza aia cu bujia arsa si altceva atat, daca nu se schimba nimic inseamna ca e o problema majora.

| neymar94 a răspuns (pentru Gyganzie):

Inca o intrebare care e deranjanta... bujia unde ar trebui sa se afle?
Sa stie ce sa demontez si ce nu.Stiu cum arata dar nu si unde e....Inca ceva am fost azi la tara si am vazut ca nu am deloc ulei? Sa fie din cauza asta? Dar faza cu opritul scuterului mi s-a intamplat asta vara, atunci aveam ulei...nu stiu ce sa zic

| neymar94 a răspuns (pentru Gyganzie):

Cauza nepornirii poate fi nealimentarea cu ulei? Am demontat scuterul si am vazut ca nu alimenteaza prin furtunas ulei..am descfacut furtunul, m-am uitat in rezervor si...l-am curatat si tot nimic..DE ce nu ii da voie sa treaca? Care ar fi problema? Daca nu pun furtunul curge ulei simplu, iar cand il pun parca se opreste si furtunul nu are nimic....Ma poti ajuta aici?