| ddrna a întrebat:

URGENT! e ultima săptămâna in care ma mai pot muta, va rog mult sa ma ajutati! Tocmai am început clasa a 11 la filologie si gândul de a ma transfera la mate info nu mi da pace, mai ales acum ca am văzut orarul ( care exclude orice ramasita de real, doar o ora de știință pe sapt ) si sunt foarte nehotarata. Îmi poate spune cineva daca s a mutat de la uman la real, niște sfaturi si daca ma voi descurca cu matematica (+bac) sau informatica ( precizez ca nu am făcut nicio ora de info si nu am nici măcar cunostiintele de baza)? Va rog mult, orice sfat /detaliu e binevenit! PS : problema e ca nici nu stiu ce facultate sa urmez. Funda celui mai complex răspuns

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Cu umanul nu faci nimic. Ai un număr foarte mic de facultăţi pe care le poţi urma, pe când de la mate-info, gama e foarte largă.
Ai şanse 50% să promovezi examenul de bac la matematică, având în vedere că ai 2 ani de uman în care presupun că n-ai făcut cine ştie ce matematică.
Matematica de a 11-a e cea mai grea, mai ales la mate-info, dar dacă ai o profesoară/un profesor bun, nu vei avea nicio problemă.
La informatică faci programe şi vei avea 4-5 ore pe săptămână, dacă te muţi. Eu însă îţi recomand să te muţi. Vorba aia "tot răul spre bine". Îmi vei mulţumi peste 2 ani.

5 răspunsuri:
| blue0or0pink a răspuns:

Buna, nu stiu daca te ajuta cu ceva dar eu m-am mutat de la real la uman intr-a 10-a spre a 11-a si m-am confruntat cu putintele probleme cum ar fi ca la noi nu s-a pus accent pe isto, geogra. in schimb de la uman la real... pff destul de complicat mai ales ca ai pierdut 2 ani deja, eu m-am mutat pentru ca ma credeam deja depasita de situatie si nu am avut decat 3 zile apsenta in cei doi ani, ca sa iti faci o idee, acum depinde si de scoala si profi, dar ca sa iei bacul... trebuie sa tragi foarte mult si nu sh daca se merita pentru ca daca vrei sa mergi la o faculta anume poti sa mergi numai sa iei examenul de admitere la faculta.Ps: Nici eu nu stiu la ce faculta sa merg si is a 12-a. Bafta.

| OoBunnyoO a răspuns:

Eu te-as sfatui sa ramai la uman. Deja ai pierdut 2 ani de matematica si din pacate matematica se leaga destul de mult si este nasol cand nu ai baza. S-ar putea sa iti fie mai greu.

| MisFit20 a răspuns:

Depinde ce vrei sa urmezi, avand in vedere ca nu esti hotarat, nu stiu ce zic. Poate ar fi bine sa ramai pe uman totusi.

| ddrna explică (pentru AikkoxD):

Multumesc pentru sfat, sunt constienta ca ai dreptate in ceea ce privește umanul, dar nu am avut suficient curaj sau forța ( nu stiu ce n am avut, dar categoric nu am avut ) încât sa ma mut, îmi placeau materiile reala, dar problema este ca din clasa a11 fiecare profil se specializeaza iar eu as fi căzut in clasa de mate -info exact in "miezul" matematicii ( am înțeles ca se face analiza matematica si cred ca daca nu mergi in domeniu nu te ca ajuta in veci cu nimic ). ma gândesc sa fac pregătire la bio si chimie in cazul in care ma hotărasc spre medicina si sper sa fie ok, încă nu e un lucru cert. cert este ca daca as da timpul înapoi cu 2 ani, aflandu-ma in postura elevul ce trebuie sa aleagă, alegerea mea ar fi cu siguranță mate -info. matematica din 5-8 a fost de vis, îmi plăcea tare mult si ma descurcam tare bine, poate asa ar fi fost si cea din liceu daca nu as fi pus aceasta bariera. decisions are made now, anyway. mersi din nou pentru complexul si realistul răspuns

| AikkoxD a răspuns (pentru ddrna):

Da, faci analiză matematică şi poţi recupera materia pierdută doar prin meditaţii. Şi o dată pe lună e suficient să faci ca să recuperezi, atâta timp cât ai un profesor de la care înţelegi perfect. Într-a 12-a te sfătuiesc să faci meditaţie la materiile de bac şi strict la alea şi îţi spun eu sincer că majoritatea profesorilor te vor lăsa să te axezi mai mult pe română,mate şi cealaltă opţiune pentru bac. Aşa mi s-a întâmplat şi mie. Toţi profii,geografie,istorie,filozofie etc ne lăsau să lucrăm la celelalte materii,fiindcă ştiau că avem nevoie. Asta nu însemna că primeam note degeaba, doar că nu ne mai rupeau la ascultări şi la teste.
Şi eu am vrut la medicină iniţial, deşi eram la profil mate-info, dar m-am răzgândit în ultima săptămână şi am schimbat cu ase. Poţi să faci şi ştiinţe ale naturii dacă vrei medicină, dar matematica de acolo nu se compară cu cea de la mate-info şi presupun că vrei să fii la un nivel cât mai înalt, nu? Eu îţi urez baftă în continuare!