| lulutza13 a întrebat:

Urgent! Stie cineva un loc de munca pentru mine? Am ajuns sa intreb si aici pentru ca mai am putin si o iau razna de-a dreptul.Din ianuarie nu mai am loc de munca.Inca de anul trecut caut ceva si nu am gasit, asta in timp ce eram la fostul loc de munca, unde lucram pe perioada determinata.Acum stau acasa si nici macar nu ma suna cineva pentru interviu de zici ca am raie sau ciuma. Am primit o oferta ca receptionera la o mare firma de securitate 8 ore 600 ron cu tichete de 174 ron....Si le-am raspuns ca banii aia nici macar pentru chirie nu imi ajung. Luna viitoare nu stiu cu ce platesc chiria.Luna asta am reusit sa ii strang aproape pe toti. Am ajuns sa intru din 10 in 10 minute pe ejobs, bestjobs, tocmai mercador, anuntul tel, anuntul az, e aproape un gest automat, pe care il fac fara sa vreau, ca poate apare ceva la care pot suna..si nici macar nu sun eu ca nu am credit, ii dau mesaj maicamii de pe net sa ma sune sa ii dau nr sa sune ea.Tot ce vreau sunt DOUA LUCRURI program de l-v de zi si salariu sa inceapa de la 1000 ron.Atat.Eu am lucrat ca op pc, documentarit, arhivar, si putin secretariat....am 25 de ani. Daca poate cineva va rog sa ma ajute cat mai repede.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pot sa indraznesc sa te intreb ce zodie esti? Daca vrei sa-mi spui, nu-i musai happy
Nici prin gand nu mi-a trecut ca esti lenesa, am inteles foarte bine principiul, dar ai grija, cu cat stai mai mult fara servici, cu atat sansele de a fi angajata scad, pentru ca atunci cand vede lumea in cv ca nu lucrezi de multa vreme isi spun ca sigur e o problema cu tine de nu te angajeaza nimeni, si atunci nici nu te mai baga-n seama. Ai dreptate, se poate si fara, dar vezi bine ca asa ceva angajeaza cei care nu au bani multi de dat pe salariul unui specialist, si ai vazut ce se intampla. De-asta ti-am si spus sa faci un curs de conta sau de resurse, stiu ce se intampla, iar cu astea poti lucra si pe cont propriu, fara sa fie nevoie sa te angajezi musai la te-miri-cine. Asta e, lumea nu a fost niciodata perfecta, si nici nu va fi happy

18 răspunsuri:
| lulutza13 explică:

Scuzati eventualele greseli dar ma simt foarte rau in momentul asta, ma doare rau capul, mi-e greata si imi tiuie si urechile. Poate crap si scap de griji...

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Daca esti din Bucuresti si nu ai ce face te pot ajuta eu cu chiria deoarece am un apartament de doua camere in care nu prea stau si am nevoie de cineva care sa aiba grija de el. Nu prea stau deoarece am munca, meditatii, proiecte de site-uri etc si daca ajung la noua vreau o masa buna si sa fie curat in casa ar fi suficient. Acuma vb si oferta este pe bUNE.
Acuma cum de am ajuns sa am atat de multe de facut? Pai trebuie sa fii hotarat si decis ce vrei sa urmezi si de aceea sa nu renunti la scopul tau. Nu iti stiu studiile si alea ca sa te orientezi, dar bestjobs nu este soplutia decat daca aplici pe posturile care trebuie. Gndeste-te cam la ce te-ai preta si crede in asta. Vei gasi sunt sigur si totodata trebuie sa ai o imagine de sine foarte buna. Celor care ai spus tu ca la receptionara le ziceam asa. Va multumesc dar sunteti constienti ca pentru banii dumneavoastra nici jos din pat nu m-as da.
Cauta sa fii ferma, sa fii tu si asa vei reusi in orice interviu.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca in ziua de azi cind nu se gasesc locuri de munca tu nu te multumesti cu oricit (ceva care sa vina totusi) si preferi ca mai bine sa nu ai nimic, atunci NIMENI nu te poate ajuta. In ziua de azi, daca esti angajata (oriunde) gasesti mai usor un transfer decit un nou loc de munca. Sfatul (sfatul!) meu este sa accepti acel loc. Si sa vezi ca vei gasi ceva repede.

| price a răspuns:

Disperarea nu aduce rezolvarea acestor probleme cotidiene cu care dealtfel ne confruntam cu totii. Un prim pas este sa renuntati la ejobs bestjobs si ziare, pentru ca multe din acele joburi sunt fictive sau deja ocupat dar sunt scoase la vedere pentru ca guvernul sa isi scoata camasa, de cate ori nu ati sunat la anunturi in ziar si v-au spus ca nu mai este valabil, decate ori ati aplicat la companii care la firma era trecut confidential, acelea nu exista. Eu avand o firma de ce as ascunde numele meu, in loc sa il comunic pentru ca potentialul angajat sa se informeze. Lasand asta deoparte sa privim altfel lucruriile, dat fiind faptul ca nr locuriilor de munca reale este mic iar multe dintre firme nu dau anunt precum ca ar angaja, preferand sa angajeze din cadrul companiei, eu zic ca ar trebui sa incercati sa va cautati din usa in usa, sau sa cautati pe internet numele unor companii pe care le cunoasteti sau isi desfasoara activitatea in domeniul urmarit de dvs., apoi cautati site-ul firmei, nr de tel sau adresa de email, comunicand/aplicand un cv cu intentia de a activa in cadrul firmei. Tot ce trebuie sa faceti este sa fiti calma si sa vorbiti cu prietenu/sotul/pritena despre aceste probleme pentru a va descarca, altefl veti tensionata continuu. Eu va urez succes!

| lulutza13 explică (pentru MeConstantine):

Mersi pentru oferta insa eu locuiesc cu prietenul meu de 6 ani...asa ca..intelegihappy. Multumesc oricum. Cat despre bestjobs etc. oricum aplic la posturi la care ma potrivesc, foarte rar incerc la ceva ce nu corespunde cv-ului meu. Dar chiar si asa ...degeaba

| lulutza13 explică (pentru price):

Am facut si asta, sa trimit direct la firma, am incercat si la firme unde s-au angajat persoane de la fostul loc de munca..si degeaba.Cu mersul din usa in usa.da ar fi ultima solutie m-am gandit dar..nu stiu cum sa incep.Adica singura optiune ar fi sa merg in cladiri unde sunt mai multe firme si sa las cv-ul...Cu prietenul meu am discutat dar nu ma mai ajuta nici asta foarte mult pentru ca nu se rezolva nimic concret.Doar ca ma mai descarc poate.

| lulutza13 explică (pentru anonim_4396):

Problema e ca nu imi ajung banii aia fizic, pentru cheltuielile curente. Adica asa ma pot duce sa imi bag somaj si asta e.dar am refuzat ideea, pentru ca am zis ca e obligatoriu sa gasesc ceva.Insa vad ca sunt departe de adevar.Plus ca posturile la care aplic eu..sa fim seriosi nu stiu de la o receptionera sau de la un ajutor de bucatar ce pot ajunge mai sus in firma si in cati ani...PLus ca momentan nu am o oferta concreta, ce am zis mai sus se referea la interviu.

| MeConstantine a răspuns (pentru lulutza13):

Buna,
Ma bucur ca locuiesti cu el si in legatura cu cealalta parte nu trebuie sa aplici doar la cele care ti se potrivesc ci mai degraba cele la care tu crezi ca te potrivesti lucru care desigur ar insemna mai mult. Tine cont de ceea ce iti doresti sa devii si de visele tale.
Eu pot sa zic ca nu ma bazez doar pe bestjobs ci in Bucuresti sunt atatea firme de recrutare pentru outsorcing, firme ca: CGS, MANPOWER, ADECCO, PROFESSIONAL, ETC si chiar daca aplici la astea trebuie sa te duci direct acolo sa vezi care este treaba. Nu vei avea salariul peste 14 la ele dar vei castiga experienta ca sa fii angajata apoi unde iti doresti.
Nu stiu exact ce poti face ca sa te directionez, dar ai incredere si totodata nu fii tu cea care asteapta ci ei sa te astepte pe tine

| mixxjim a răspuns:

Ce studii ai? Si ce stii sa faci?

| lulutza13 explică (pentru mixxjim):

Am doar liceul, am inceput si facultatea atunci, insa dupa primul an nu am mai putut ramane, pentru ca am intrat intr-un declin financiar enorm, care s-a mentinut pana in ziua de azi. Cat despre ce am mai facut...am scris si mai sus:ca operator pc, am lucrat in diverse programe ale firmelor respective asa ca nu au relevanta.Ce e relevant e ca am viteza tastare, fara greseli, stiu Word destul de bine, Excel..am lucrat foarte putin in el, si deja erau tabelele facute formulele bagate etc.Adica na un tabel stiu si eu sa fac, ce am putut invata singura acasa, ca am incercat si asta cand am vazut ca toata lumea il cere, dar nu am reusit prea multe. Probabil si din cauza ca sincer nu le am pe partea de calcul.Documentarist..tot introducere era, dar de articole, adica citeam cam toata presa pe ziua respectiva luam articolele in care apareau clientii nostri, faceam rezumate cu ideea principala si le introduceam pe platforma online, accesibila doar clientilor evident. Arhivar..am lucrat cu documente bancare, adica cu dosare, si...le arhivamlaughing.E o procedura cam mare de descris.Acolo am incercat sa organizez treburile cat de cat, dar eram multi si nu vedea nimeni ce incercam sa fac.Plus ca se tinea cont de prietenii acolo, iar eu nu suport sa pup in fund! In rest engleza..stiu foarte bine.Momentan traduc articole din engleza, ma uit la filme fara traducere etc.Nu mai stiu sa vorbesc bine, adica nu mai am fluenta ca na. daca nu o folosesc mai deloc vorbit..Romanii uita sa vorbeasca romana cand pleaca in alte tari laughing.Nu stiu altceva ce sa iti zic..nu stiu de ce intrebi in primul rand.IN orice caz ideea e ca eu sunt dispusa sa invat, ca daca ne plafonam cu ce stim nu o sa avansam niciodata, lucru care aparent nu intrereseaza pe nici un angajator.

| mixxjim a răspuns (pentru lulutza13):

Draga mea, te-am intrebat ce stii sa faci, nu ce ai mai facut, in primul rand pentru tine. Asa ti-ai facut un fel de imagine "in oglinda" care poate o sa te ajute sa te pozitionezi ceva mai bine in primul rand in ceea ce priveste pretentiile pe care le ai. Iti dai seama cata lume stie sa faca ce faci tu? Sunt copii de 13-14 ani care au super viteza la scris si fac traduceri pentru filmele si serialele online happy Problema este ca tara geme de someri, oameni cu facultati si care stiu sa faca chestii serioase si importante. Economia noastra aproape ca nu mai exista, din acest motiv nu-ti mai gasesti de lucru si atatia multi altii. Parerea mea este ca trebuia sa accepti jobul de la firma de securitate, iti cautai altul in timp ce primeai niste banuti, chiar daca nu multi. Mergeai in alta parte de pe un post, nu din nimic. Acum toti angajatorii dau salarii vai de mama lor pe chestia cu "criza", chiar daca sunt sau nu afectati de ea. Deci tu vorbesti ca vrei un salariu de 250 de euro de fapt, net, dar ar trebui sa cocotesti ce oferi tu pentru acesti 250 de euro, profesional vorbind. Sper sa nu te necajesc prea tare ca-ti spun astea, nu te cert, doar incerc sa-ti explic de ce nu te cheama nimeni pentru angajare. Sunt multe fete care fac job-ul de secretariat cu facultati, deci ele sunt preferate daca aplica pe acelasi job ca tine, de cacao de altfel job-ul.
Si acum sa incercam sa fim putin constructivi: spui ca ai experienta de documentarist, de ce nu incerci sa faci asta pe cont propriu? Sa-ti faci un blog si sa faci asta, poti castiga si ceva banuti.
Pe urma, trebuie sa stii la ce job-uri sa aplici, nu sa dai cu cv-ul in toate partile, poate pica ceva. Cauta job-uri de operator calculator in primul rand, sunt destule reale. Problema este ca salariile nu sunt stralucite.
Incearca sa faci un curs, exista firme care fac cursuri gratuite sau foarte ieftine prin programe europene. Pe resurse umane sau pe contabilitate, ai o calificare "oficiala" si altfel poti avea pretentii. La Genpact ai aplicat? Incearca si la ei. Cei de la eMAG cautau si ei operatori calculator. Problema este ca astazi peste tot angajatorii vor ca angajatii sa lucreze cat mai mult, sa faca tot mai multe si pe tot mai putini bani, din pacate. Deci concluzia, accepta un job, chiar daca nu primesti banii doriti chiar de la inceput, fa un curs cum spuneam si scapi si de depresie, dar ai si un pic de alta deschidere, angajata fiind. Imi pare rau ca nu ti-am putut oferi un loc de munca, dar poate ti-am fost de un cat de mic ajutor happy Numai bine, succes!

| lulutza13 explică (pentru mixxjim):

Hmm...da stiu si eu ce cunostinte am si stiu ca sunt alte sute de persoane care stiu sa fac asta.Dar stiu si ca pot oferi pe langa asta implicare si multe idei extrem de utile, seriozitate si multe altele, ca pe langa angajat trebuie sa fii si om. La eMag...aia cer contabilitate..stiu postul si la ei post fara studii superioare nu exista.La Genpact.e cam aceeasi mancare. Stiu eu foarte bine despre ce este vorba. Crezi sau nu..imi caut un post decent de peste un an de zile, asa ca am vazut de toate. Manpower si alte agentii de cacao niciodata nu au posturi din astea ..normale. La ei gasesti ori directori ori muncitori de santier. Nu ca am pretentii..consider ca de aia am ajuns in situatia actuala pentru ca tocmai, lumea a acceptat orice li s-a dat in loc sa ceara mai mult, ca sa fim seriosi.au de unde da, nu e problema. Si de aia ma gandesc saptamana viitoare, sa ma duc sa incerc la o firma de bone, menajere sa gasesc ceva. Sincer mai bine ma duc si dau cu matura pe 15 16 milioane, decat sa ma duc si sa fac treaba de 20 de ori mai complicata si aici ma refer la cunostinte, pe 6 milioane. Nu sunt in situatia in care sa accept asa ceva.MI-a fost greu si cu 1200 cat luam pana acum, la modul ca foloseam toti banii in chirie, banci si mancare.In rest daca ieseam undeva de 2 ori pe luna era bine, si asta cu multe calcule. Tampenia cu copii, am mai auzit-o la un nene foarte arogant care mi-a zis ca si fii-su stie sa scrie..si i-am spus, atunci angajati-l pe el.SI punct.Angajatorii au ajuns sa isi bata joc de oameni, in special de noi, fetele.Crezi oare ca e normal ca eu sa fac dosare toata ziua. sa printez si sa caut documentele in calculator, sa le interpretez etc..si sa iau 1200 iar femeia de servici, care da cu matura sa ia doar cu 200 lei in minus fata de mine? Eu zic ca nu.Si cum am mai zis postul de receptie, oricum nu era ceva garantat, ma invitau la interviu doar! Nu cred ca s-a inteles, eu sunt dispusa sa muncesc orice, atata timp cat am un venit decent.De aia am si zis de menajera.Pana la urma conteaza sa ai cu ce trai si sa iti permiti si tu macar niste chestii cat de mici din banii aia munciti. Nu ma coafeaza sa stiu ca vai vai sunt nu stiu ce in nu stiu ce firma da umblu cu pantalonii rupti in c.r ca nu am bani sa ii carpesc.Cat despre cursuri.o sa ma interesez dar nu stiu cat o sa ma ajute. Mersi d raspuns si de sfaturihappy.

| lulutza13 explică (pentru mixxjim):

Aa si sa nu uit..stai linistit, posturile pe bani ok, adica 1300 1400 sau chiar mai mult exista in continuare, trebuie doar sa ai pe cineva care sa te bage.O fosta colega a fost introdusa pe un post de op pc cu 1500 ron! Asa ca de existat exista si de aia am eu...asa zisele pretentii pentru ca stiu ca se poate.Desi sincer la ce preturi avem la toate cele in tara asta, nu stiu daca 1000 ron sunt pretentii.happy in continuare iti spun ca nu raspund cu rautate, asa vorbesc euhappy>

| mixxjim a răspuns (pentru lulutza13):

Am inteles ca nu te certi, nu-i nicio problema happy
Eu ti-am expus cateva lucruri din perspectiva angajatorului. Sincer mie si 14-15 milioane mi se pare foarte putin, in conditiile preturilor de azi - astia de-abia daca-ti ajung sa-ti platesti obligatiile oficiale, nu stiu din ce sa mai si traiesti. Stiu ca exista astfel de posturi, dar cand primesc 300 de cv-uri, din care 200 sunt cu studii superioare, la restul 100 nici nu se mai uita. Si sa stii ca sunt cazuri in care femeia de servici are salariul chiar mai mare ca unul cu studii superioare dar care are doar 1-2 ani vechime happy
Problema este ca nimeni nu are timp si chef sa vada care dintre aia 300 de aplicanti are imaginatie, idei, pofta de munca etc. Asta este o dezbatere eterna, de la cel mai mic la cel mai mare nivel: este cv-ul suficient? Se pare ca este, din pacate, cum altfel sa alegi dintre 300 de cv-uri pentru un singur post? Iti spun toate astea sa vezi putin ce se intampla si de partea cealalta, poate gasesti o cale mai buna de a aborda lucrurile.
Acum tu stii mai bine, dar eu, personal, as prefera un post de operator pe 10 milioane decat unul de femeie de servici/menajera pe mai mult, dar na, fiecare cu criteriile lui happy
Spor la cautat!

| lulutza13 explică (pentru mixxjim):

laughing Problema ca nu il gasesc pe ala pe 10 milioanee! Aia e ca altfel nu mai eram aici.Am trecut de la 6 la zece.e diferenta. Daca as gasi pe 10 mil m-as duce si acum.Dar pe langa ca op calc nu am mai vazut de cel putin o luna, si aci ma refer la un op pc normal nu unu care sa faca si contabilitate si facturare si curatenie si pontaje si si si si.Nu de alta da acum postul asta a ajuns o scuza pentru un salariu mic, da unde au pretentii de candidati cu facultate. Pe langa asta, nu am cum sa aplic pentru ca frate nu stiu contabilitate.am incercat dar ciuciu.Si sa stii..nu e o placere sa ma cobor la un post de menaj, dar trebuie sa am o viata in afara serviciului.O viata cat de cat, am o persoana langa mine care isi rupe spatele zilnic la munca, de care trebuie sa am si eu grija nu doar el de mine si mai merita si el sa simta ca mai exista si altceva in afara de munca si acasa si cheltuieli.Si daca alta optiune nu am decat asta.Insist pe 10 mil m-as duce dar nu exista asa ceva.Chiar crezi ca dac era asa ceva mai eram acum aici scriind asta?
Poate ca ai impresia ca is lenesa.Articolele alea de care iti ziceam ca le traduc au 500 de cuvinte si trebuie sa fac cam 10 pe zi, daca nu mai multe si crede-ma ca nu e usor.La finalul zilei sunt ametita, ma dor ochii si capul de nu mai pot si sa nu mai zic ca parca sunt zombie.Dar mai scot un ban pe ele si trebuie sa le fac.Eu am lucrat o saptamana ca un fel de secretara la o firma de recrutare si sa stii ca imi placea la nebunie sa citesc cv-uri desi era obositor intr-adevar. Si nu saream nici unul pentru ca stiam ca poate tocmai ala va fi cel bun pentru postul ala. Ideea e sa vrei sa lucrezi si sa iti placa ce faci. Din pacate angajatorul ala era o jena de om care m-a angajat fara sa aiba bani de asa ceva si mi-am luat talpasita de la el din firma.Mi--a parut extrem de rau pentru ca imi placea mult ce faceam acolosad.Si uite ca am putut si fara studii de psiho si socio si etc.

| lulutza13 explică (pentru mixxjim):

Berbec

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Salut. Nu iti pot promite nimic, dar intra pe site-ul meu www.myworkland.com si vezi printre anunturi daca e ceva care ti se potriveste. Fa-ti te rog un cont, completeaza un cv si vedem cine si ce anunturi mai publica. Uneori angajatorii cauta in baza noastra de date, asa ca nu se stie de unde apare vreo oportunitate. Multa BAFTA.

| Wooo a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=1_Uzb1h1l3g

LINK MAGIC >>> http://www.vivasms.ro/h/5f48a30a95

Alatura-te celei mai cool comunitati si primesti promotii targetate si personalizate, discounturi, oferte last minute, invitatii pentru evenimente direct pe telefonul tau mobil!
In plus, castigi bani. Pentru fiecare SMS pe care il primesti de la vivaSMS esti platit. Vrei mai mult? Recomanzi prietenilor tai si esti platit pentru fiecare SMS primit de ei si membrii recomandati de ei.
In acelasi timp si companiile sunt incantate sa trimita oferte care ti se potrivesc perfect si sunt pe gustul tau.
Sa nu uiti totusi de investitii profitabile >>>
https://uinvest.com.ua/? amigosid=32587