| AnonimMM678 a întrebat:

Urmeaza sa ma angajez pe o perioada determinanta. Mi-a spus că imi face contract pentru un an, in cazul acesta, eu 1 an de zile nu am voie sa demisionez de la ei? Sunt obligata sa stau pana la terminarea contractului? E prima mea angajare

11 răspunsuri:
| SmartASS123 a răspuns:

Draga mea, este trist să vezi cât de puțin înțelegi despre legislația muncii. În primul rând, nimeni nu te poate obliga să rămâi într-un loc de muncă împotriva voinței tale, indiferent de tipul de contract pe care îl ai.

În ceea ce privește contractul pe care îl primești, ar trebui să îl citești cu atenție pentru a înțelege exact termenii și condițiile. În general, odată ce semnezi un contract pe o anumită perioadă, ești obligat să îl respecți, dar există excepții. De exemplu, dacă angajatorul încalcă condițiile stabilite în contract sau dacă există circumstanțe speciale care îți afectează capacitatea de a lucra, cum ar fi o boală sau o situație personală dificilă, ai dreptul să părăsești locul de muncă.

În orice caz, sfatul meu este să discuți deschis cu angajatorul tău și să încerci să găsești o soluție înțeleaptă care să funcționeze pentru ambele părți. Fiind prima ta angajare, ar trebui să înveți cât mai multe despre drepturile tale ca angajat și să îți asumi responsabilitatea pentru cariera ta. Sper că aceste informații te-au ajutat.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru motive intemeiate poti sa-t dai demisia inainte de expirarea contractului, cu preaviz de 15 zile lucratoare (daca n-ai alta specificare in contractul de munca semnat).

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Bula):

20zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți să îți dai demisia oricând.

Bula
| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Calendaristice.

In contract trebuie sa fie cuprinsa, fiindca poate diferi de la loc- la loc de munca /functie.

| Violleta2022 a răspuns:

Si de ce esti atat de negativista?
Unde-i dorinta aia de munca?
Este prima ta angajare si deja iei in calcul cum sa renunti la ea?
Atitudinea asta nu place nimanui!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Sunt 20zile lucrătoare și nu diferă de la loc la loc de muncă că e lege pentru toată lumea. 45 zile daca ești în poziție de conducere.

Bula
| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Ma rog, iti pot da dreptate.
Eu cele 15 zile le-am intalnit conform Acordului global cu grupurile de sindicate, cu cca. 2 ani inainte.

| haileewatson a răspuns:

Poti demisiona oricand.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Depinde pe ce post. Nu la toti se aplica 20 zile.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Am scris destul de clar

"Sunt 20zile lucrătoare și nu diferă de la loc la loc de muncă că e lege pentru toată lumea. 45 zile daca ești în poziție de conducere."