| LaviniuA a întrebat:

Va place meseria pe care o aveti?
Va blestemati zilele de fiecare data cand munciti? laughing

Ma gandesc ca un om isi pune tot felul de intrebari in timp ce munceste. Pentru ce fac eu asta? o sa fac asta toata viata? as putea castiga mai mult? as putea avea mai mult timp liber? as putea sa fiu mai eficient? sefului ii pasa de mine? etc... completati voi.

Daca ati putea avea orice meserie, care ar fi?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Întâmplarea ta îmi aduce aminte de o întâmplare de a mea. Ce zic întâmplare - poveste nemuritoare, că de n-ar fi nu s-ar povesti.
Eram în primul an de învățământ (în anii '90 toamna) și am nimerit la o școală de la țară, într-un sat, dintr-o comună de după dealuri, în care doar primarul și alți doi-trei aveau veceul în casă. Directorul - un măgar și jumătate, câteva cadre didactice navetiste și învățătoarele toate din satul respectiv - cu cumătriile și relațiile lor de rudenie. Pe atunci învățătoarele aveau doar liceul pedagogic și aveau un oarecare respect față de profesorii absolvenți de facultate.
În cursul acelui prim an de învățământ am auzit că cu un an înainte se titularizase la școala respectivă, ca învățătoare, o mare idioată care era soția paznicului de la inspectoratul școlar și care reușise să se detașeze între timp. În anul următor doamna a fost nevoită să revină la post - că nu au mai primit-o acolo unde se detașase. Și nu era doar idioată ci era un monument de prostie - doctorat în prostie - magna cum laude. Știind cine este am păstrat distanța. Dar doamna pur și simplu nu se putea abține și într-o zi spune că i-a plăcut mult Domnul Trandafir și că ar vrea să îl cunoască. Aveam un coleg profesor de educație fizică și desen aflat în prag de pensionare - băiat extraordinar dar un pic cam bețiv, coleg care nu putea să o sufere. La un moment dat a apărut în preajma școlii un domn bine îmbrăcat care încheia contracte de instalare pentru telefoane fixe de la Romtelecom - telefonie mobilă exista in București și alte câteva orașe mari. Atunci l-am pus pe domnul de educație fizică să-i zică acelei învățătoare: "Uite-l pe Domnul Trandafir"! Cred că îți închipui ce a ieșit. Cum s-a dus la respectivul agent Romtelecom și cum a făcut cunoștință cu el.

21 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Atunci când ajungi sa te întrebi din astea e clar ca ți-ai ratat viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am ales sa fac asta, altceva n-a fost
Si vreau sa fac bani din asta, altfel n'are rost happy
Da, mi-ar fi placut sa fac o meserie care sa ajute legit oamenii. Sa pot face bine. ( doctor, asistent medical, sa lucrez pentru ong-uri care se ocupa cu batrani singuri sau copii orfani. Ba chiar si sa lucrez cu animale abandonate sau bolnave. Pufoșii sunt mai iubitori decat multi oameni.

| Frank51 a răspuns:

Dacă aș putea avea orice meserie, aș avea fix meseria asta.

Îmi place atât de mult încât visez noaptea la problemele pe care le întâmpin, iar dimineața când mă trezesc de obicei am soluția. Când îți place ceea ce faci, te joci practic la locul de muncă.

Am avut și eu vibeul ăla când am lucrat la o companie de vânzări și uram faptul că trebuia să conving niște oameni să-mi cumpere un produs tâmpit și scump.

| gabicoo a răspuns:

Da. Dar e prea tarziu sa o iau de la zero.

| sweetys a răspuns:

Imi place meseria pe care o am si ceea ce fac, doar ca cei de la conducere o fac de rahat si imi e câteodată sila sa mai merg la munca si nu mai vad un rost in ceea ce fac, desi e pasiunea si placerea mea. Daca ai anumite indoieli legat de ceea ce faci, nu e din cauza că ți-ai ratat viata. Pur si simplu nu esti in colectivul care trebuie. As alege meseria asta si in viata urmatoare, dar ca as avea mult mai multa atentie la cei ce ma conduc. Am lucrat tot in domeniu, doar ca acolo nu imi permiteam sa traiesc, erau oamenii mai oameni, aici e fiecare pentru el si sa iasa cat mai mult in evidenta.

| anonim3248 a răspuns:

Eu aș vrea să mai am 20 de ani și să lucrez ce lucram atunci.

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Cred ca orice meserie ajuta in oarecare masura societatea, ca altfel meseria ar disparea.
Oricum, daca tu vrei sa ajuti batranii sau animalele, poti sa faci voluntariat happy doar ca nu iti aduce bani.

| LaviniuA explică (pentru Frank51):

Fain, deci ai ajuns sa lucrezi si in somn. Inseamna ca ti-ai gasit vocatia. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

Stiu! Dar intrebarea era despre ce job am vrea. Si nu cred ca orice meserie ajuta societatea.
*Influneker
* onlyfans
*Videochat
*Dayting coach
* artisti care promoveaza nihilismul
* avocati foarte buni care apara criminali bogati ( este corect, ca aia este meseria lui, dar nu este moral)
* preoți/pastori fara vocație
Si mai sunt exemple, dar astea mi-au venit in minte.

| Frank51 a răspuns (pentru LaviniuA):

Da, mi-am găsit vocația de vreo 6 ani, dar am lucrat în foarte multe domenii până să ajung să lucrez în domeniul meu. Acolo unde ți-am zis în vânzări, am stat 3 săptămâni, iar în alta parte când vindeam abonamente la AOL la americani am stat 2 săptămâni, am urât acele joburi.

| Kozi a răspuns:

Nu. Fac ce-mi place. Chiar daca nu e usor. Dar e meseria in care excelez. Nu-mi pasa de sef fiindca sunt eficient. Iar seful stie asta.
Am ales sa lucrez ce-mi place si unde stiam ca pot fi mai bun ca altii. In ciuda familiei care ma indruma spre un loc de taiat frunza la caini. Castig la fel. Dar am multumirea ca nu-mi pun problemele tale.

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat de profesorii semianalfabeti sau de aia sfertodocti si de invatatoarele inculte. Idioti/idioate cu diploma - in gura carora sa te feresaca Dumnezeu sa intri.
Am scris mai sus ca e greu sa o iei de la zero, dar zau ca mi-as baga picioarele in el invatamant. Am 27 vechime si toate gradele date, dar imi este sila de oamenii cu care lucrez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gabicoo):

Din pacate noi, barbatii, nu prea putem face ceea ce ne dorim. Noi facem doar ceea ce putem. Urasc cand vad oameni care se uita de sus la tine, de parca toti avem aceleasi sanse in viata. Rolul barbatului este sa se sacrifice, protejeze si sa moara. Noi suntem doar simple produse de unica folosința. Si acum, cu toata cultura asta woke, nu avem dreptul la pareri si opinii. Nu avem dreptul nici macar la respectul de sine. Daca nu pupi in fund si nu esti simp, lumea te considera misogin sau badaran.

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Nu inteleg de ce zici ca bărbații au rolul sa se sacrifice, sa moara si nu pot face ce vor. Vorbesti de parca ar fi război si aici.

| LaviniuA explică (pentru gabicoo):

Sunt rai copiii adică?

| gabicoo a răspuns (pentru LaviniuA):

Elevii sunt ca peste tot - nici cuminți dar nici foarte răi. Ce mă îngrețoșează este modul de conducere al școlii de către director și nivelul subuman al cadrelor didactice. Știi cum se spune: La așa profesori - așa elevi.
Poate în alte școli cea mai mare problemă o constituie elevii. Ei bine în școala în care predau eu principala problemă o reprezintă conducerea și haita de lichele din jurul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

Tu ca femeie nu ai cum sa intelegi un average barbat. Si nu te condamn pentru asta, nici eu nu pot intelege o femeie average. O sa incerc totuși sa i-ti explic.
Un barbat nu este niciodata iubit pentru ceea ce este. El este "iubit" doar pentru ceea ce are de oferit. Acum, in lumea de azi, un barbat trebuie sa ofere fix 2 lucruri ca sa fie acceptat sau in cazuri extrem de rare, respectat. 1 atractie sexuala ( sa fie inalt si frumos) femeile in ziua de azi alerga toate dupa chad pentru ca au acces usor la el. Chad da un simplu mesaj si va face sex imediat cu ce femeie isi doreste, dar nu va intra intr-o relatie serioasa cu ea, pentru ca la fel ca o femeie, chad are optiuni nelimitate.dar femeia average nu i-si va da seama ca a fost folosita pentru sex. Ea va crede ca a fost doar ghinionista, si de acum in colo standardele ei vor fi chad only. Desigur ca se va repeta ciclul, va face sex si va fi parasita, ea neintelegand ca un barbat poate oferi sex gratuit, spre deosebire de femeie care vede in mod inconstient sexul ca pe o investitie sau o validare. Din toata treaba asta sufera si femeile average si sufera si barbatii normies. Femeile pentru ca acumuleaza un bagaj emotional urias, si barbatii normies pentru ca nu pot satisface pretentiile neraliste si crude uneori, ale femeilor average. Uita-te in jurul tau, esti femeie si sigur vezi tipe care se cred printese. Al doilea lucru pe care un barbat trebuie sa il ofere sunt resursele. Societatea se asteapta de la toti barbatii sa aiba casa decenta, masina buna si un salariu cat mai mare, si toate astea pana in 30 de ani. Lumea efectiv nu intelege ca nu toti ne nastem cu aceleasi oportunitati in viata. Unii dintre noi am dus-o greu inca de mici, iar altii au povesti chiar tragice.toate pretentiile si cerintele sunt indreptate catre barbat. Am mai spus chestia asta, dar o mai spun odata. O femeie care lucreaza la mcdonald's este o femeie harnica care nu a avut alte posibilitati in viata. Un barbat care lucreaza la mcdonald's este un ratat lipsit de ambitie si un lenes. Asa vede societatea barbatul. Sa munceasca, sa ofere si sa se sacrifice. O femeie de 20 de ani, daca este ingrijita si un pic isteața, poate obtine totul de la viata, casatorindu-se cu un barbat bogat. Poate urca pe scara sociala fara sa faca nici cel mai mic efort, si nu-i nimic rau in asta, dar este real. Doar copii, femeile si animalele de companie primesc dragoste neconditionata, barbatul trebuie sa ofere ceva la schimb. Si in momentul in care nu mai are nimic de oferit ( sexualitate sau resurse) este aruncat ca un gunoi.
Am sa te rog sa asculți asta, cred ca vei intelege si mai bine
https://m.youtube.com/......tps?/watch

| LaviniuA explică (pentru gabicoo):

Ce sa zic, atunci poate singura solutie o sa fie pensionarea happy
Am facut odata voluntariat intr-o scoala mai mediocra. Am vazut acolo cateva invatatoare analfabete functional saracele. Cand am adus in discutie si alte nereguli pe care le-am vazut, s-au grabit sa inceteze colaborarea cu mine happy cred ca se temeau sa nu se sparga buboiul, ca se mai ascundeau si alte nereguli in spate.

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Mda inteleg ce zici. Cam asa se intampla de multe ori.
Dar nu cred ca e asa tragic. Pana la urma se descurca si cei care castiga mai putin, sau cei care nu-s atragatori. Se chinuie nitel mai mult doar.

Zici ca femeile primesc dragoste neconditionata. Nu cred ca e chiar asa. Si la ele conteaza sa fie atragatoare, sa aiba un caracter frumos, sa fie iubitoare si multe altele.

| gabicoo a răspuns (pentru LaviniuA):

Mai am 13 ani până la pensie. Deci mai am de tras.

| LaviniuA explică (pentru gabicoo):

Faina povestea laughing Ar fi trebuit sa faceti un "sequel" la Domnul Trandafir cu doamna invatatoare si agentul. Il puneati apoi in scena la serbari laughing