| Andreea9912 a întrebat:

Va rog frumos, ajutati-ma si pe mine cu un exercitiu la romana.Imi cere sa scriu o structura verbala in care "a fi" sa fie auxiliar de timp.NU am cea mai nici cea mai vaga idee.Dau funda!happybig grin

Răspuns Câştigător
| xXxRadu a răspuns:

Sa fii auzit...(e auxiliar si arata timpul) asta ai cerut nu?

6 răspunsuri:
| Iulian922 a răspuns:

Ea a venit la spectacol. ("a" e verb auxiliar caun ajuta la formarea modurilor si timpurilor compuse)

| FireOfSerenity a răspuns:

As FI mers la concert daca nu ploua afara.

| FireOfSerenity a răspuns (pentru Iulian922):

"a" vine de la a avea

| Andreea9912 explică (pentru xXxRadu):

De fapt, eu stiu ce este vrebul auxiliar, nu asta este problema trebuie sa fie verb auxiliar de timp, nu sa arate timpul.De exemplu la un exercititu trebuia sa spun ce fel de auxiliar este de timp sau de mod.Eu nu stiu ce este auxiliarul de timp si de mod.

| Andreea9912 explică (pentru Andreea9912):

Adica eu stiu ca el ajuta la formarea timpurilor, dar vreau o structura in care ''a fi'' sa fie auxiliar de TIMP.Tu la asta te-ai referit Raducu?

| Andreea9912 explică (pentru Andreea9912):

Tu la asta te-ai referit Raducu? ca vb '' a fii'' auxiliar din structura ta este auxiliar de TIMP?