| AlexandraGiorgiana a întrebat:

Va rog sa ma sfatuiti. Deci, eu sunt la bio-chimie intensiv franceza si este un profil destul de greu.L-am ales deoarece am vrut/vreau sa devin medic. Insa m-am gandit si la meseria de procuror pentru ca eu consider ca salariul este mai mare decat al unui medic.Pot devenii procuror de la acest profil? Va rog sa - mi oferiti opiniile dumneavoastre. PS: Sunt fata :*

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Spre ceea ce mi-as dori --- chiar si automatica /calculatoare daca asta mi-ar place!

4 răspunsuri:
| Denis_1041 a răspuns:

Trebuie sa te transferi la Filologie pentru a deveni procuror... Funda:-)?

| boboboy98 a răspuns:

Deci esti la stiinte ale naturii nu? Poti sa te faci ce vrei indiferent de ce liceu sau ce profil faci. Diferenta este ca cei de la uman invata mai multa romana, istorie etc. care ai nevoie pentru procuror.Dar nu trebuie sa te transferi neaparat cu toate ca ar fi bine sa faci asta...Mult noroc happy

| alessia5158 a răspuns:

Alexandra,
Specializarea, la nivel de studii preuniversitare, NU este atat de importanta pentru optiunile tale viitoare cat profilul caruia apartine specializarea respectiva.La finalizarea studiilor liceale, un profil real (matematica-informatica, stiinte ale naturii) iti va permite mult mai multe optiuni decat unul uman(filologie, stiinte sociale).Cum iti poti inchipui ca un procuror care n-are habar de matematica poate sa exercite conducerea unei urmariri penale intr-o infractiune economica?!

Asadar, sfatul meu este sa ramai la profilul real---termini liceul cu o "zestre" mult mai bogata care iti va permite sa alegi fara limitari.

| AlexandraGiorgiana explică (pentru alessia5158):

Daca ai fi tot la un profil bio-chimie int franceza. spre ce meserie te-ai orienta?