| Rainner a întrebat:

Va salut!
Dacă ați avea în jur de 25 de ani, practic tineri si la inceput de drum...
Acum la ora actuală, în prezent, din punct de vedere al carierei si a meseriei pe care ati vrea s-o aveti, ce ati alege între a fii Politist/Jandarm sau a pleca în străinătate la muncă pe diferite joob-uri, gen: Șofer de camion, munca prin depozite si etc?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu m-ar tenta nici una dintre ele, pentru ca sunt plafonate foarte jos.
In politie/jandarmerie fara studii superioare ramai o sentinela toata viata, si nu e placut deloc. Faci schimburi de noapte, te ia cate un neica-nimeni de sus (si efectiv nu ai cum sa ii retii/faci dosar de ultraj pe toti), risti sa fii victima unui omor la orice pas, la orice apel, conduci o panarama de Dacie fara AC si fara pic de confort ori protectie in caz de accident, ti se impune sa protejezi infractori care cotizeaza, etc.
Din punctul meu de vedere, in MAI intri doar daca ai academie sau facultate relevanta, ca sa ocupi o functie ok, in coordonare sau sector financiar, ori chestii de genul. Altfel esti doar un paznic amarat, ca si aia de la Lidl, doar ca mai respectat.
Sofer de camion poti fi pana pe la 30 de ani, ca sa faci bani rapid pentru o casa, de exemplu. Nu te sfatuiesc sa faci o cariera din asta, ca efectiv nu mai ai viata personala, nu mai stai pe acasa. Te invarti intre condus/stat in cabina si cate o betie/korva din cand in cand.
Munca prin depozite poti sa o incepi chiar de maine daca stii engleza, iar in unele cazuri poti avansa spre sef de tura, gestionar, coordonator, etc. Sincer in genul asta de ocupatii am gasit eu stabilitatea, este munca usoara si bine platita, ti se asigura conditii decente si iti ramane energie si timp pentru alte activitati.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Șofer de camion clar. Pe Europa ești plăti bine bine.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Pt ca intrebi de cariera: la 25 de ani, cu o diploma de facultate si 2 ani de experienta in domeniu, poti sa te angajezi oriunde, inclusiv in strainatate. Chiar daca ai lucrat pe bani putini in cei 2 ani. Asa e la inceput.

Șofer de camion, munca prin depozite nu sunt cariere.

| ioana748 a răspuns:

In strainatate.
Mult succes.