| minrest a întrebat:

Va salut, stimati colegi. Ce credeti (in cazul in care aveti o parere) despre programul de studii de licenta Literatura Universala si Comparata - o Limba si Literatura Moderna, al Facultatii de Litere, din cadrul Universitatii Bucuresti? Judecand dupa planul de invatamant, isi propune o abordare teoretica profunda a literaturii universale, oare se ridica la inaltimea sarcinii? Cum putem compara acest program de studii, cu programul de studii de licenta Limbi Moderne Aplicate, al Facultatii de Limbi si Literaturi Straine?

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Programul Literatura Universala si Comparata - o Limba si Literatura Moderna e ca si cel de la Cluj. La specializarea asta se pune accent pe analiza literara a operelor universale si pe compararea lor. Totul e mai teoretic decat la programul de Limbi staine.

La Limbi straine, se traduce foarte mult atat din literatura, cat si din alte domenii de specialitate: drept, diplomatie, tehnica, economie etc, pentru ca sa pregateasca viitorul traducator cu cat mai multe notiuni din diverse domenii.

Programul Limba si literatura este cel clasic. Adica se invata limba si literatura romana in principal, pentru a deveni profesor de romana in primul rand.

Asadar, tot programul de Limbi straine ii ofera o paleta mai larga de joburi, dupa terminarea facultatii.

Daca te intereseaza mostre de lucrari de literatura comparata, este la Cluj un jurnal cunoscut despre asa ceva: Metacritic Journal for Comparative Studies and Theory.
http://www.metacriticjournal.com/

Uite 2 articole apreciate de mine:
http://www.metacriticjournal.com/......loud-atlas

http://www.metacriticjournal.com/......e-funhouse

Arhiva: http://www.metacriticjournal.com/archive

4 răspunsuri:
| minrest explică:

Corectez: Sa comparam programul de la Litere cu programul de studii de licenta Limba si Literatura, de la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine.

| minrest explică (pentru laSoledad):

Nu m-am asteptat la un raspuns atat de bun, mai ales ca situatia stii ca e rezolvata. O sa citesc articolele; fata mea vrea sa audieze cel putin un curs pe semestru si la Litere. Multumesc.

| laSoledad a răspuns (pentru minrest):

N-ai pentru ce. Da-i si ei jurnalul asta. O sa-l aprecieze mult.

| minrest explică (pentru laSoledad):

Exact asta am sa fac.