Întrebare recomandată | Wwwhatever a întrebat:

Vi s-a intamplat sa faceti alegerea gresita in legatura cu facultatea pe care ati fi vrut s-o urmati? Daca da, cum ati reparat greseala? Sau ce v-ar fi ajutat? Ce sfaturi ati avea pentru o persoana pusa in aceeasi situatie?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Daca asta e marea problema de care te cramponezi, atunci inseamna ca nu vrei sa faci o schimbare. Te costa cam 200 de ron sa-ti retragi dosarul, asta-i tot, si cum nu ai terminat o facultate se considera ca poti in continuare sa intri pe un loc bugetar la alta.

5 răspunsuri:
| AndrusKanu a răspuns:

Obisnuieste-te cu ideea.

| 4ndr33y a răspuns:

Da, eram la taxa... scump, foarte scump. Am renuntat! laughing

| TheAce a răspuns:

Eu am ales facultatea mai mult ca hobby (facultatea de jurnalism, in conditiile in care lucram deja in televiziune si in media si aveam deja o carte lansata), facultate nu tocmai grozava, drept pentru care am si preferat sa merg mai mult in sesiune, insa am prieteni care au vrut sa faca o facultate special pentru a se dezvolta catre un viitor job si care s-au trezit in pozitia ta. Sfatul meu pentru tine e sa le urmezi exemplul: Daca te-ai plafonat, nu iti place sau simti ca nu te atrage si ca nu ai un viitor in acel domeniu, retrage-ti dosarul si reorienteaza-te catre alta facultate. Esti tanara si ai vreme inca sa schimbi. Nu sta pe ganduri. Nu te plafona. Never regret. Never settle!

| stpu a răspuns:

E nasol sa mai faci la 20 de ani greseli de genul acesta, adica sa nu sti ce-ti doresti sa faci mai departe...
Eu te-as sfatui sa incerci sa te adaptezi, chiar daca nu-ti place. Vei reusi acest lucru - vei fi mare om in viata.
Apoi in viata nu poti sa mergi mereu pe ideea "fac ce-mi place" sau "fac ce vreau". Important e sa inveti sa faci si ceea ce nu-ti place, dar s-o faci la fel de bine cum faci ceea ce-ti place.

| Wwwhatever explică (pentru TheAce):

Sincer, as face asta, dar ma opreste problema banilor. La facultatea actuala am intrat cu bursa, iar pentru a-mi schimba facultatea trebuie sa platesc.