| Byana a întrebat:

Voi ce parere aveti despre "job"-ul de travel writer? Am scris despre ceea ce cred eu aici : http://lumeaprintr-oclepsidra.blogspot.ro/2013/07/planur i-de-viitor.html si mi-ar place tare mult sa stiu si parerea voastra. :)

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Travel Writingul nu a fost, nu este si nu va fi propriu zis un job. Este o extensie a literaturii, ''un premiu'' uneori pentru scriitori sau mai simplu spus, un proiect literar. Poti sa scoti bani din asta, evident dar asta in conditiile in care scrii o carte ''de pe drum'' de succes, ceea ce e putin mai complicat avand in vedere faptul ca ai de efectuat ceea ce eu numesc ''un tablou in miscare'', adica scrii pe un fir epic ce nu iti e de la inceput cunoscut, mergand practic cumva in orb. Literatura e frumoasa iar visul de ''a citi si a scrie carti'' exista pentru multi asa cum exista si pentru mine. Realitatea e ca daca vrei sa traiesti bine totusi de la inceput, ai nevoie si de un job propriu-zis care sa te ajuta sa te intretii (eu de exemplu fac PR) pentru ca e destul de putin probabil in Romania sa ''dai lovitura'' de la primul contract literar (unde procentul pe vanzari nu va sari de 10% iar onorariile sunt extrem extrem de rare). Nu inteleg insa de ce nu psotezi ceva din ce scrii, in fisa postului unui scriitor intra automat. tupeul (ca sa ma cenzurez), curajul ala nebun de a scrie despre orice, oricum, direct. Facultatea de litere s-ar putea sa te dezamageasca, e mai mult gramatica, lexicologie si profesori care ar fi scris si ei dar n-au avut suficient talent sa o faca, precum si o groaza de studenti care sunt acolo si habar nu au de ce. Totusi, iti sugerez sa te tii de scris daca iti place, stilul se slefuieste pe parcurs, prin exercitiu constant.

| Byana explică (pentru TheAce):

Sunt constienta ca nu e un job in adevaratul sens al cuvantului de aceea am si folosit ghilimelele,stiu ca nu voi scoate bani din asta decat in anumite conditii si probabil nu suficient de repede si nici suficient de mult. In momentul de fata am un job si incerc sa pun la pusculita cat de multi bani pot in fiecare luna pentru a pleca la un moment dat intr-un loc total strain mie unde sa-mi pot exersa si dezvolta abilitatile de travel writer,am inceput sa iau notite si studiez uitandu-ma la emisiuni unde sunt prezenate anumite destinatii incercand sa fur "meserie".
Nu postez pe blog ceea ce scriu pentru ca am texte destul de personale si nu-mi place ideea de a fi o carte deschisa (pentru mine scriul e o terapie,asa imi descarc eu emotiile si sentimentele). Acel tupeu despre care vorbesti il am atunci cand trebuie sa prezint ceva public, atunci ma pun sa scriu ceva pentru momentul ala si incerc sa ma detasez de textul respectiv.
Vreau sa dau la Litere pentru a ma dezvolta,pentru a-mi dezvolta si romana si engleza deoarece cred ca inca exista lucruri pe care nu le stiu despre ambele limbi. Eu imi doresc sa intru la UB,la Litere pentru ca acolo este conferentiar Mircea Cartarescu,sunt si scritici si eseisti printre profesori si probabil voi invata destule si despre text, abordare, structura etc,, iar eu stau destul de prost la structura si la faptul ca uneori ma pierd in detalii, dau prea multe si devin plictisitoare. Oricum sunt multe lucruri de imbunatatit cred eu, merg pe principiul: "niciodata nu stii prea multe".
Iti multumesc mult de tot pentru raspuns, chiar aveam nevoie si de o alta parere. Ma bucur ca am gasit pe cineva care sa aiba aceeasi pasiune ca a mea. Multa bafta si mult spor la scris. happy

| TheAce a răspuns:

In general asta e rolul meu pe site-ul asta. Sporul meu la scris s-a cam terminat pe anul acesta. Mi-am propus sa scriu un volum, pentru a avea timp si de alte proiecte personale, am scris doua si acum mi-e total lehamite sa ma apuc de ceva nou, lucru frecvent de altfel, mai ales la mine. Nu am inteles niciodata treaba asta cu scrisul ca terapie dar banuiesc ca pentru anumite persoane da rezultate. Nu-ti sugerez sa ''furi'' meserie de la profesori, iti sugerez doar sa citesti cat mai mult si sa scrii de asemenea ''on a regular basic''. Ce-i drept personal nici blogurile nu le-am inteles niciodata, drept pentru care nici nu am avut si nici nu voi avea unul vreodata dar uite ca pentru unii pare benefic, din anumite puncte de vedere. Daca iti doresti sa scrii profi iti sugerez un internship de exemplu. Facultatea de Stiinte ale Comunicarii mi se pare de asemenea mult mai adecvata pentru tine, pentru ca e mult mai creativa decat facultatea de litere, care scurt pe 2, e boring. E laudabil insa ca lupti pentru pasiunea ta (eu unul n-am putut in viata mea sa economisesc, poate si pentru ca sunt asa prieten bun cu vodka si absinthe-ul ). Oricum, cred ca ar fi benefic sa iesi din zona ta de comfort pentru o perioada si sa incepi sa arati anumite mostre ale mintii tale asternuta pe hartie, poate si pentru ca nu-i asa, viata incepe acolo unde ni se termina zona de comfort. Pari o persoana inteligenta, ai putea sa ai succes si mi-ar placea sa mai vorbim pe subiectul asta, in privat, thank God to Facebook, alt prieten bun de-al meu (dar nu la fel de bun).