| nicubutuza a întrebat:

Vreau să mă angajez că șofer pe camion. Singurelele locuri care angajează începători au pretenția să faci contract pe 5 ani sa stai la ei. Acum întrebarea mea e oare daca nu îmi dau bani sau nu se țin de cuvânt ori apar probleme pe parcursul timpului pot să îmi dau demisia sau oare ei pot să îmi dea țeapă cu bani daca am contact cu ei pe cei 5 ani?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil contractul pe 5 ani e metoda lor de a se proteja. Ca asa ei te iau incepator si tu tocmai cand ai prins experienta pe spatele lor pleci.
Atat timp cat ai un contract de munca legal nu iti vor da teapa ca sunt o groaza de parghii legale de partea ta.

2 răspunsuri:
| nicubutuza explică (pentru suntserios):

Bine dar totuși e legal pe o perioadă atât de lungă? Ba mai mult daca vreau după 2-3 ani sa îmi dau demisia cum pot face? Daca sa zicem se întâmplă nu stiu e bolnav cinveva din familie și nu mai pot merge ce fac?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru nicubutuza):

Asta o sa afli cand citesti contractul sa vezi care sunt clauzele. Nu avem de unde sti noi. Eu doar ti-a zis care e logica din spate, acum detaliile le afli din contract