| OfCourseNot a întrebat:

Vreau sa ma angajez ca tirist. Am 51 de ani, nu vad bine la apropiere, dar conduc bine masina normala. Ce sansa am ca sa iau permis C si sa ma angajez?
Si daca dau banii si pic proba vizuala, ii primesc inapoi? Nu este vorba despre mine.
Funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
In cazul acesta este recomandata purtarea de ochelari, nu este nici o problema daca ai asa ceva, iar daca are si tot nu vede bine atunci sa mearga la un consult, mai bine da cativa bani pe ochelari decat sa piarda mai multi la permis.
Bafta!

6 răspunsuri:
| petrica012 a răspuns:

Eu cred ca nu il primesti

| Vasile_Petrut_Catalin_1996 a răspuns:

Recomand consultul de optica este cel mai în măsură

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Esti f bun te tirist pe roaba. Mergi cu Domnul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima oară să facă vizita medicală la oftalmologie, să-și pună ochelari și DACĂ VEDE panoul și bulinele (testul ishihara pe care unele centre medicale din România încă îl mai folosesc) atunci totul e OK. Indiferent că are nevoie de ochelari permanenți și pentru distanță sau vede panoul fără ei și îi trebuie doar de aproape să vadă să completeze formularele, poate trece examenul medical atâta vreme cât vede ce scrie pe acel panou (cu sau fără ochelari, nu contează).

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru petrica012):

De ce sa nu il primeasca? Inteleg ca omul are B-ul luat de multi ani.
Mai dificil insa sa gaseasca pe cineva sa-l angajeze. Se prefera persoane tinere sau cu experienta, la 51 de ani alti soferi profesionisti au deja 25-30 de ani experienta in meserie. E o meserie care te uzeaza, in vest sindicatele soferilor au cerut pensionare la 55 de ani dupa 30 de ani lucrati pe camion.

| Violleta2022 a răspuns:

La intocmirea dosarului pentru permisul de conducere, ai obligatia sa faci si testul oftalmologic. Daca treci de el, poti intra in examenul de permis auto, altfel nu.