| ansei a întrebat:

Vreau sa ma las de facultatea asta; sunt abia in semestrul intai din anul 1 la cibernetica economica la unibuc si sincer simt ca nu o sa imi iau examenele, nici nu-mi place absolut deloc ceea ce fac. Vin de pe stiinte sociale, m-am apucat de pregatire la mate inca de la inceputul anului cu speranta ca o sa ma descurc daca incerc sa mai recuperez din urma dar degeaba, e vorba mai mult decat de efortul pe care ar trebui sa il depun, pur si simplu nu inteleg oricat ma straduiesc si imi e foarte greu sa ma concentrez la ceva ce nu imi place absolut deloc. Am venit aici de gura familiei, ce ma pasioneaza de fapt ar fi cam tot ce tine de marketing, comunicare, publicitate, redactie etc (mi-ar placea sa le folosesc pe toate). Mi-a zis toata lumea ca o sa mor de foame daca merg pe asa ceva si i-am ascultat, acum regret enorm. Am avut 9.48 media in bac deci as intra cam aproape oriunde daca ar fi sa dau din nou pe baza de dosar la alta facultate in toamna. Ce ziceti ca ar trebui sa fac? Aveti vreo recomandare de facultate care chiar ar merita facuta bazata pe ce am zis ca ma pasioneaza pe mine de fapt?

8 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Pai, cred că știi exact ceea ce vrei să faci, așa că nu are nimic dacă încerci la ASE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa mergi pe drept daca vii de la stiinte sociale! Te vei descurca

| Xena20 a răspuns:

Lasa-te! Nu are rost sa te chinui si sa pierzi timpul cu ceva ce nu iti place si nu o sa te ajute cu nimic. Stiu din proprie experienta ca facultatea de cibernetica e o cea mai mare tampenie, si eu am pierdut timpul pe acolo aiurea si regret ca nu am avut curajul sa o las! Fa ce iti place, indiferent de ce zic ai tai!

| ansei explică (pentru carevaescu):

Din ce am vazut prin disciplinele de la facultatea de marketing de la ASE, aproape toate implica matematica iar eu fix de asta incerc sa fug. nu stiu daca as face fata, mai ales la analiza; ma gandeam daca sa merg la snspa dar am auzit ca are o reputatie nasoala

| ansei explică (pentru Xena20):

Mama ma sustine sa ma las de facultate, asta o sa si fac, incerc sa ma reprofilez spre altceva la anul; multumesc!

| Floooooo a răspuns (pentru ansei):

Eu sunt la utcb (constructii civile) ghici ce si pe mine ma bate analiza dar am ales sa ii raspund, nu te demoraliza ca anul 1 e cel mai greu, gandeste-te la salariul superb pe care il vei avea dupa ce iei diploma, vorba aia au terminat si altii mai prosti facultatea asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar trebui sa faci ce îți place nu ce te forțează alții.

| ansei explică (pentru Floooooo):

E vorba nu doar ca e greu, ci ca nu imi place absolut deloc domeniul si ca nu vreau sa lucrez in el oricum; prefer sa am un salariu mai mic si sa imi placa ceea ce fac