| alin9923 a întrebat:

Vreau sa merg in Anglia ca sa devin arhitect. Ce scoala trebuie sa fac?
Si daca ati putea sa mi le si dati
Funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa vorbesti fluent engleza si sa-ti iei testul Cambridge/ ori Ielts pentru limba engleza, test care se da la Ambasada Marii Britanii de la Bucuresti.
Apoi, te inscrii la facultate si platesti cursurile cam 20.000 euro pe an.
In plus, trebuie sa mai ai bani de intertinere, cazarea, masa, facturi si transport, pe toata perioada a celor 5-6 ani, cat stai acolo la studiezi.
Deci, au mama si tata asemenea banet?

2 răspunsuri:
| alin9923 explică (pentru Violleta2022):

Deci trebuie sa platesc scoala, si scoala e 5-6 ani?

| Violleta2022 a răspuns (pentru alin9923):

Da, 20.000 euro sau lire pe AN.
Iar facultatea este de 4-5 ani, dar poate mai vreis a faci un masterat dupa aceea si uite ca se ajunge la 6, poate 7 ani.
In orice caz, este nevoeid e 30.000 euro pe an, pentru : taxa facultatii, pentru ca esti student starin, si cam 10.000 pentru chirie, macare si intretinerea ta, asta fiind o suma a naibii de mica, sub 1000 de euro pe luna, unde vei fii nevoit sa fii foarte restrans si sa economisesti ca sa potis a traiesti onormabil si sanatos.
Deci, cati de multi bani fac ai tai? Isi permit sa te intretina la facultate acolo?