| Ella a întrebat:

Vreau si eu un sfat, inlegatura cu facultatea pe care o voi alege.Momentan sunt la liceu la Stiinte Sociale-intensiv engleza(deoarece nu imi prea plac stiintele exacte, ci ma pasioneaza societatea) Ma gandeam sa dau la drept, dar am auzit ca sunt sanse mici ca dupa ce termini fac. sa iti gasesti si un loc de munca si multe altele. Apoi, mi-a venit in minte sociologia... dar si acolo am inteles ca se castiga destul de putin, si nu prea e ceva de viitor.Mai dati-mi voi niste idei de facultati, avantaje/dezavantaje si alte lucruri.Va >multumescbig grin

3 răspunsuri:
| CatalinAlexandru a răspuns:

Eu am terminat liceul la Engleza intensiv,am urmat apoi Studii Europene,am terminat Studii Europene,am urmat Administratie Publica,am terminat Administratie Publica si nu m-au ajutat cele doua facultati,pentru tine poate ar fi indicat Facultatea de Litere, daca vrei sa continui pe limbi straine este cam singura recunoscuta in domeniul asta, dar cel mai bine este sa iti planifici din timp ce vrei sa faci si sa te consulti cu cat mai multe persoane si apoi sa ajungi singura la o concluzie.Bafta

| ASIGURATORUL a răspuns:

Recomandarea mea este sa iei in considerare si Farmacia(unasistent castiga 2000-2500 lei lunar, iar un farmacist si 4000 lei/luna), Dreptul(iti faci cabinet individual de avocatura), Limbi Straine(incerci mai multe colaborari cu firme de traduceri), sau sa faci un curs in care sa inveti sa faci site-uri; mie mi se pare de viitor, nu platesti chirie, lucrezi cand vrei, nu ai angajati, etc. Succes in decizia pe care o vei lua!

| Ella explică (pentru ASIGURATORUL):

Multumesc pentru raspuns.happy O sa trec pe lista de "recensamant" a facultatilor melelaughing >big grin