| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu vecinii de scara. La etajul 4 stau niste familii varstnice, fara posibilitati, probabil au o pensie amarata (faptul ca fumeaza zilnic si arunca gunoaie pe fereastra e partea a2a). Ei ca sa faca economie isi fac nevoile la galeata, sa nu traga apa si in fiecare dimineata coboara cu galeata aia sa o duca la tomberon. Noi stam la etajul 1, vara e un miros de nedescris in scara si automat in bucatarie. Cu frumosul nu am rezolvat nimic... as putea depune undeva o plangere, oare s-ar rezolva ceva? Noi am vrut sa le platim lunar apa pe care o consuma dar ei nu vor, ca cica asa traiesc ei bio. Nu vreau sa le fac rau sau sa plateasca amenzi, dar nici in mirosul ala nu mai pot sta...

21 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Si tigarile pe care le fumeaza sunt bio? Biserica mamilor lor. Salbatici, jungla, de regula nu ai cu cine. Copii nu au? Reclamatii la DSP, dar greu de tot cu autoritatile noastre... P.S. Fara amenzi si alte chestii mai dure nu ai ce face, ai zis si tu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La politie sau la primarie depui plîngere, si poti sa i spui si administratorului ce fac vecinii, asta este nesimtire sa faci in galeata cand există wc apă curentă, sunt niste jeguri umane mizeriii.

| Paula2018 a răspuns:

Administratorul a zis ca nu poate face nimic. Nu stiam exact unde pot face o plangere. Am inteles faptul ca nu au bani, de aceea ne-am si oferit sa le platim noi asociatia ca era o suma mica, dar nu vor. Nici nu stiu ce au in casa, sincer mai sus de etajul 3 nu am putut urca de miros.

| Paula2018 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Au copii, vin in vizita, fumeaza, beau si la revedere happy

| ancaval a răspuns:

Greu cu ăștia. Nu știu dacă rezolvi ceva. Poliția posibil să le de-a un advertisment, pentru început, mai târziu amenda, dar oare o plătesc?
Mai încearcă să vorbești cu ei. Dacă nu pricep, fă-te că îi filmezi și zici că vi cu poliția și că amenda e imensă pentru ce fac ei.
Nu știu, e aiurea că nu vrem să fim oameni.

| mgtow a răspuns:

Politia reclamatii la greu pana isi fac treaba

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt oameni extrem de zgarciti, asa vor muri. Nu ii poti schimba. Stiu si eu cazuri. De aceea e mai bine la casa, nu vine nimeni de sus in jos cu cine stie ce mizerii in mana laughing))
Ii rabdati sau va mutati la casa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E cam greu. Ceea ce fac ei ține un pic de demență, de Alzheimer. ceea ce este greu de dovedit și de combătut. Să transporți fecalele pe scări și să le deversezi la tomberon ține un pic de o infracțiune care poate fi amendată de Sanepid, căci crează un focar de infecție colectiv. Așa că puteți face o plângere colectivă la acest organ. Ce efect ar avea este greu de prognozat. Și în acest caz un agent de la Sanepid ar trebui să stea lângă tomberon ca să fie prinși în faptă ca să îi poată amenda. Iar după acea se vor liniști, e o intrebare grea. Dar fiindcă este un comportament aberant care ține de demența senilă, puteți să sesizați tot cu o plângere colectivă dar în scris asistența socială din orașul vostru, căci acolo sunt specialișți care ar putea să ia măsuri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o problemă de sănătate colectivă și trebuie corectați. Dacă amenzile îi ajută, este nevoie de acțiune în acest sens.

| Paula2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie nu mi-a placut la casa, cand ne-am mutat era octombrie si era perfect. Iarna e binisor, vara in schimb...

| Paula2018 a răspuns (pentru sadrian46):

Multumesc! La fel m-a sfatuit cineva sa depun plangere la Sanepid. O sa incerc varianta asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Zgircit inseamna sa te imbraci doar la sh si sa cumperi doar mincare de-aia de expira, sa pui becuri de 40 W peste tot ca sa nu consumi mult, prostii de-astea. Ce zice ea in cazul de fata sunt bolnavi mai. Bolnavi psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si cei extrem de zgarciti dau in boala. Am mai vazut indivizi care fac economie la apa din WC. Cand nu te mai ingrijesti de propria persoana poti spune ca dai in patologic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Paula2018):

Vara e fain ca stai in gradina. Aer curat. Mai fain pe balcon unde iti mai vine si miros de la subsol plus ce arunca vecinii de sus? Si noi am stat la bloc dar si acum imi amintesc ce rau era. Cum ieseai afara din scara statea tatele de vecine sa te intrebe unde mergi. Mirosul de la subsol unde lumea arunca gunoaie. Nu se compara cu o casa ce are un pic de gradina.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde ce inseamna economie. Uite, eu de exemplu am reglat plutitorul mai jos ca sa imi scada cantitatea de apa per tragere. Faza cu *** in galeata si dusul la tomberon e deja patologie... Asta nu ma impiedica sa trag apa inainte sa ma pis daca am impresia ca e buda cit de putin murdara si dupa aia. De facut fac baie de regula si nu dus, fiindca imi place sa ma lafai in apa. Daca as fi de-ala dilau as face probabil dus 2 minute pe ceas si as colecta apa aia ca sa o torn in buda sau alte nebunii de-astea. La apa calda de exemplu dupa ce folosesc o perioada ramane apa calda pe traseu, si de exemplu daca spal vase, o las sa curga foarte incet - am apa calda in continuare inca cel putin 2-3 minute, uneori chiar si 5 sau mai mult, insa centrala nu mai arde gazul - fiind si centrala in condensatie, imi permit artificiul asta. Probabil economia anuala e cit sa iei un pachet de biscuiti, dar nah. Nu fac astea pentru bani, cit pentru a lasa pe cit posibil o lume o idee mai curata astora mici ai nostri. La fel de exemplu cu facturile si toate operatiile pe care le fac online in loc de fizic.

| Paula2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este, fiecare cu placerile lui. Si la casa ai vecini, asta e o alta discutie, paralela cu problema mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau inghiti, sau te muti.
Cu reclamatiile nu rezolvi problema decat temporar.
Daca as fi in locul tau, m-as muta.

| Paula2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca glumesti. Ca parca in ziua de azi e atat de simplu sa iti cumperi/vinzi un apartament ca nu iti convine de un vecin. Oricum, am rezolvat cu reclamatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Paula2018):

Dacă ai rezolvat, felicitări.
Nu am zis că este ușor să vinzi un apartament și să-ți cauți altul.
Ți-am zis ce aș face eu dacă aș fi în locul tău.
„Rezolvările" astea durează trei zile, la fel ca și minunile.
Am și eu vecini (nu trăiesc într-un palat de cleștar).

| Paula2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa as fi crezut, ca esti intr-o bula perfecta laughing. O sa vedem, mersi oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Paula2018):

Ei, acum ești rea.
Tot ce am vrut a fost să-ți fiu de ajutor.
Nu da cu piatra happy