| mgtow a întrebat:

Am un apartament 2 camere etaj 4 bucatarie si baie in tara care nu e al meu de moment, maicamea e proprietara il modifica acum dar mie nu imi place deloc ce face in el, e situat langa Brasov in Sacele un cartier care e aproape de tiganie si in autobuz miroase a tigan cand se urca omu, as vrea sa stiu cand raman mostenitorul imobilului il pot schimba cu o garsoniera in Brasov? Oare ar fi de acord acea persoana sa faca acest schimb sau sa il vand cu vreo 20.000€? Nici nu mai vreau sa trec prin cartierul ala noaptea de abia poti iesi afara din casa pentru ca coboara tiganii jos.

9 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Mda! Asta depinde daca gasesti cumparator... noi nu te putem ajuta in situatia asta!

| Madalina21818 a răspuns:

Desigur ca va fi de acord acea persoana daca ii mai oferi ceva,, si ii asiguri un trai bun si decent acolo, poate tie nu-ti place dar la cineva ii place

| lonewulf a răspuns:

Daca apartamentul ala e intr-o zona atat de naspa, sincer nici nu merita sa mai bagi bani in modificari! Deh, astia sunt parintii educati pe vremea comunistilor. NU au avut niciodata viziune si nici nu o sa aiba vreodata. De vandut?! La cat de bine merge tara asta peste 5 ani ala o sa valoreze 5000 de Euro, nu 20 000! In Bucuresti, in zona centrala la 3KM de centru astepti si 6 luni sa dai un apartament cu 2 camere. Unde inainte se dadeau cu 120 000 de Euro, acum daca iti mai da cineva 50 000. 20 000 de Euro in Sacele? Daca zona e atat de naspa cum zici, n-as da acolo 20 000 de E nici daca i-as gasi pe jos. Pot face altceva mai bun cu banii. Spre Fagaras in colo, oare cat ma costa sa fac o casa pe pamant? Nu mai mult de 25-30 000 de E. Pe care o pot transforma oricand in pensiune. Ai prins ideea... Eu as vinde fara sa ma gandesc, daca gasesc fraieru`.

| mgtow explică (pentru lonewulf):

De vandut se vinde omu la prima impresie vede asa zona pare linistita, etc. casa cum arata si no sa stie ca vin tiganii jos ma enerveaza ca acel apartament i la cumparat taicasu si fix in nenorocirea aia la gasit daca era putin mai jos nu era problema dar na cunosc pe cineva care a cumparat un apartament acolo din cauza ca nu putea locui in capitala (plamani era multa contaminatie si o duce mai bine in Sacele). Ultima optiune ar fi sa-l las la un om de pe strada sau sal abandonez.

mira
| mira a răspuns (pentru mgtow):

Deocamdata mama ta este proprietara si dispune cum vrea de el.Nu trebuie sa-ti faci griji pentru un lucru care nu iti apartine.

| mgtow explică (pentru mira):

Macar sa o conving pe ea sa-l vanda nu? Prefer sa mor pe drumuri in strainatate decat jerpelit de tigani acolo. Ce as putea face daca ea moare si eu raman proprietar?

| lonewulf a răspuns (pentru mgtow):

Nu stiu ce naiba sa zic. Poate cu timpul or mai disparea si din ciori.Le-o ajunge foamea. Din ce m-am uitat pe harta e zona turistica pe acolo. Ideea e ca cine are banii astia se uita si sa isi faca o casa pe la Zarnesti, Ghimbav, Rasnov, ori spre Moeciu.

http://www.imobiliaree.ro/brasov/zarnesti

Vad ca in Zarnesti gasesti deja teren la 12E/Mp. La 500 de mp, inseamna maxim 6000 de E. Cu o firma de constructii cu 25 000 de E ai o casa OK. Nu cine stie ce viloaie. Casa.

Un apartament de 40 de MP in Sacele, e cam 20 000 de E

http://www.imobiliare.ro/......-X3IK000F1

Eu sincer nu as da atat :) As alege prima varianta. Teren+casa. Si in zona turstica as iesi mult mai castiga.
Si e diferenta mare, intre cat se cere si cat se da.

Parerea mea, convinge-o pe mama ta ac nu merita renovarea (probabil vreo 5000 de E lejer). Cu banii care ii aveti 25 000 de E daca gasisti si un fraier sa il dati cu 20 000, mai iei 5-10 000 de E de la banca si va faceti o casa de nu aveti treaba! O si inchriati la nevoie, si altfel se scrie istoria.

Dar babacii sunt babaci. Greu ii scoti din ale lor...

| mgtow explică (pentru lonewulf):

Sa faca ce vrea ea chirie sau vanzare pentru ca eu nu mai merg acolo laughing

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îl poți vinde după ce ai certificatul de moștenitor, publicitatea făcută l el (să fie în cartea funciară) și apoi faci ce vrei cu el!
Pa, pa.