| Petruuuu a întrebat:

Am varuit recent in casa peste varul lavabil vechi, s-a dat cu amorsa oskar alba apoi cu vopsea lavabila oskar antibacterian cu ioni de argint. Dupa 2 luni de zile de aerisit si dat drumu la caldura, ventilat, nu reusesc sa scot mirosul greu din casa, plus se simt asa vapori de aer rece. Precizez n-am umezeala in casa, ca am dezumifidicator cu indice, si nu depasesc 55%. E posibil ca proprietatile varului cu ioni de argint, sa retina raceala asta in casa? chiar daca am centrala pornita mai tot timpul? Multumesc.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuia sa dea jos vechea zugraveala sa traga glet nou, nu asa se face treaba, cum sa dai cu lavabil pe peretele murdar cu igrasie cu miros, cine ti a zugravit tu? Sau ai chemat un zugrav calificat? Acum trebuie sa chemi o firma autorizata care stie ce face, sa dea jos vechea zugraveala sa rada tot de pe pereti cu șpaclul pana la cărămida sau BCA depinde cum e facut peretele, si sa traga glet nou doua sau 3 mîini de glet, sa indrepte peretii sa dea cu diostop daca ai igrasie pe pereti si abia dupa ce s-a uscat gletul si sau aerisit peretii trebuie lasate geamurile deschise tota ziua si noaptea sa iasa mirosul sa se usuce peretii, apoi dupa ce s-a uscat sa dea cu lavabil tot asa 2, sau 3 mîini de lavabil cu trafaletul, si lasat geamul deschis sa intre aer curat sa usuce peretii, aceste lucruri trebuie facute vara cand afara sunt 40 de grade nu acum, cand este frig.

| Petruuuu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Buna, nu probleme de igrasie sau mucegai. Se poate da peste varul lavabil vechi, nu a fost huma sau de ulei. Se face reimprostare, cu amorsa si strat nou de vopsea lavabila peste. Sa inteleg ca singura conditie e ca a fost frig si nu s-a reusit uscare stratului nou de vopsea lavabila? Desi stau cu centrala pornita. Mersi

| Whitte a răspuns:

"Raceala asta"!
Din ce este construit(a) blocul (casa)? Unde sunt pozitionate geamurile? Nord, sud? Posibil si ionii de argint, asta chiar nu stiu.