| sweetys a întrebat:

Buna! Am o centrala de la immergas ( victrix omnia) si de curand i-am pus filtru deoarece apa este una destul de mizerabila. Problema este ca de cand i-a pus filtrul apa nu se mai incalzeste cum o facea inainte, acum dau la maxim, curge 2-3 minute apa fierbinte, apoi vine apa calda, inainte nu puteam sa dau la maxim fiindca fierbea. Nu mai gasesc cartea si nu stiu care ar trebui sa fie temperatura normala, acum urca pana la 52 grade in cele 2-3 minute, apoi scade la 49-50 grade. Care ar trebui sa fie temperatura? Si o pot modifica cumva? Centrala e noua si nu am umblat foarte mult la ea.

7 răspunsuri:
| florin926481f a răspuns:

Temperatura ar trebui să fie undeva la 60 de grade, am aceeași centrală.

| darrio2007 a răspuns (pentru florin926481f):

45 la robinet, 55 la calorifere. Nu are cum sa fie 60 de grade la robinet.

| sweetys explică (pentru darrio2007):

Am dat la 50 la robinet si a urcat cand am dat drumul la apa pana la 70, am redus la 45. Cumva pe ecran apare 52 dar cand am modificat am pornit de la 40. Eu una nu inteleg care e temperatura reala.

| darrio2007 a răspuns (pentru sweetys):

Ceva este in neregulă cu setările centralei.

| relian a răspuns:

Ce filtru ai pus? Filtrele alea trebuiesc schimbate la luna,, citeste ce spune acolo, asta daca ai filtru de ala cu cartuse, alea trebuiesc schimbate la luna.
Daca tu il lasi acolo intruna, fara sa schimbi acel cartus, apa nu mai trece cit trebuie, cit debit este nevoie, de aia temp o ia cand in sus cand la vale.

La apa rece, cel mai bun este un filtru cu sita, ala e suficient, apoi anual, sau daca vezi ca la un an nu se depunde cine stie ce mizerie, la 2 ani cureti acea sita.
Orice filtru care retine multa mizerie, trebuie schimbat des, altfel reduce debitul de apa.
Era bun sa ai inainte si dupa filtru un manometru, vedeai presiunea si iti dadeai seama cand filtru trebuie schimbat sau curatat, depinde ce ai tu acolo.
De aia nu se mai incalzeste cum o facea inainte, ca nu are debit, centrala vede asta si reduce flacara.
Asa cred, nu-s specialist, dar in legatura cu aceste filtre, cam asa sta situatia.
Am un var, si-a pus filtru de asta, el mi-a spus trebuie sa il schimbe la luna.
Spunea sa cumpere si mama, i-am spus sa isi vada de treaba, pentru ca o femeie nu stie ce sa faca, cum sa faca, pe cine chemi sa iti aschimbe tie filtru la luna, laughing nu vine nimeni, plus ca daca gasesti pe careva iti cere bani.
Acum, nu stiu daca tu ai filtru cu cartuse ce se schimba, sau filtru cu sita, trebuie sa spui ce filtru ti-a pus, cit de mare este, cit mai mare capacitatea cu atit mai bun.

| sweetys explică (pentru relian):

Deja intram in alte detalii tehnice? filtrul oricum nu are mai mult de o luna si e cu sita.

| relian a răspuns (pentru sweetys):

Atunci nu e din cauza acelui filtru.Este doar coincidenta ca s-a intamplat dupa ce ai pus acel filtru.Deci poate fi din centrala.Nu da nici un cod nimic centrala?
Vezi ca se poate sa fie ceva program.Cred, nu-s sigur aceste cenytrale au setari, programari si asa mai departe.
Chiar daca tu, de exemplu setezi peste program o alta temperatura, centrala pleaca la ce ai pus tu, apoi revine la programul ei stabilit.

Este si asta o posibila cauza. Trebuie sa chemi unu care se pricepe, sau sa cauti pe Youtube, pentru ca in manualul centrale nu-s date setarile ce le fac tehnicienii, cauta pe youtybe la centrala ce o ai si vezi ce spune la setari, la probleme gen ce ai si tu.
Dar tu spui ca inainte de a monta acesat filtru nu era nici o problema.
Atunci poate s-a defectat centrala, s-a defectat computerul centralei si face figuri.
Daca este in garantie, suna pe careva, vine si vede despre ce este vorba.

O alta cauza, daca spui ca apa este cam mizerabila, sa nu se fi depus pe arzator mizerie si schimbul de caldura sa nu se mai faca corespunzator.
Dar nu ai spus de cand ai centrala, daca este noua, atunci nu se pune problema de posibilitatea asta.
Daca are ceva ani buni si apa a fost asa murdara, este posibil si chestia asta.

Dar cel mai indicat este sa chemi pe careva la fata locului, unu care se ocupa cu astea, una e cand spui tu pe net ce vezi ca se intampla, alta cand vede cineva acolo la fata locului, stie la ce sa se uite, ce s-a verifice.
Cauta si tu pe Youtube, ai mai multe sanse sa gasesti oameni care au postat astfel de probleme, si arata si video cum au rezolvat.