| MobelAmadeus a întrebat:

am o dilema, as dori sa-mi cumpar mobila in casa, clar din lemn masiv... ce fel de lemn recomandati?

Răspuns Câştigător
| Calin_Pop_1977 a răspuns:

Mobila de lemn masiv este unul din pilonii exportului. Nucul este dificil de procurat, taierea lui se face cu aut. speciala. Stejarul si fagul sint preponderent cele mai uzuale pentru mobila din masiv. Dar costa, desi cred ca raportul de calitate/pret e net favorabil fata de MDF sau PAL. Cauta pe net, poate gasesti mobila la regim de poarta fabricii.

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cireş, nuc, stejar, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca mai gasesti, doar pe comanda.
Nucul.Mobila este grea dar o vor avea multe generatii.Numai bine.

| IF88MDL a răspuns:

Nuc sau trandafir da' nu cred ca mai gasesti pe undeva happy

| crisaior a răspuns:

Eu mi-am facut mobila cu ajutorul celor de la Casa Magica (http://www.casamagica.ro/) si a mers foarte bine. Au si consilieri. acum nu stiu daca esti din Bucuresti...

| MobelAmadeus explică (pentru Calin_Pop_1977):

Producatorii romani de calitate sunt greu de gasit pentru ca evita sa vanda in tara. Se axeaza doar pe export. Cei ce importa mobila pot sa aduca mobila plimbata din Ro afara si reimportata, ceea ce este si mai trist. Pacat ce cei de la asociatia producatorilor de mobila nu intentioneaza sa faca ceva in sensul asta. Nordul tarii e plin de producatori foarte buni, Germania si Olanda isi imbraca casele cu produse de la noi si le apreciaza calitatea. Stiu 3-4 producatori foarte buni numai in MM.

| Adyyy123456789 a răspuns:

Eu am luat de la https://emobdecor.ro si a fost totul super ok. Au de toate tipurile si fata de altii au preturi ok

| MarinescuCristina a răspuns:

Mobarta : www.mobarta.ro sunt super, am cumpărat de la ei mai multe produse au livrare și montaj cu oamenii lor