Întrebare recomandată | Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Cum se inmulteste tataneasa(Symphytum officinale)? Eu am rupt o planta de jos dar nu cu radacini de la o vecina si trebuie sa o las in apa sau sa o plantez intr-un ghiveci cu pamant si udata bine, si pusa la intuneric ca sa faca radacini? Dupa ce va face radacini vreau sa o plantez in gradina.Am un unguent din tataneasa pentru acnee si pentru alte afectiunii si acum nu mai am nici o urma ca am avut acnee.Si vreau sa imi fac si eu dar nu am planta.Multumesc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti incerca dar zice ca ar trebui cu radacina si apoi se inmulteste ea prin pamant.

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Tataneasa trebuie transplantata cu radacina inconjurata de mult pamant la data asta.In unele gradini tataneasa creste ca nu mai scapi de ea.Cauta un asemenea loc.De unde esti?

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru mira):

Eu sunt din Suceava(Falticeni). Dece?