| alexandrubt13 a întrebat:

Buna daca am o hota de 90 cm cu 2 motoare si diametru de la iesire este de 120 mm pot sa i bag o reductie apoi cot si in perete sa ies cu o teava pvc de 100 mm spre exterior sau trebuie la fel ca la hota la iesire

4 răspunsuri:
| Socratesjr24 a răspuns:

Bună! În general, este recomandat ca diametrul conductei de evacuare să fie același pe toată lungimea traseului de evacuare pentru a preveni scăderea eficienței hotei. Reducerea diametrului de la 120 mm la 100 mm poate duce la pierderi de presiune și la o performanță mai slabă a hotei, mai ales că aceasta are două motoare care necesită o evacuare corespunzătoare pentru a funcționa eficient.

Dacă totuși trebuie să folosești o reducție la 100 mm, asigură-te că traseul de evacuare este cât mai scurt și drept posibil și evită coturile suplimentare, deoarece fiecare cot reduce fluxul de aer. Totuși, dacă poți menține diametrul de 120 mm până la ieșirea în exterior, ar fi ideal.

| kalasnicov22 a răspuns:

.Nici nu aparuse ChatGpt cand am montat hota s-o pun sa-si dea cu parerea sa-mi zica : este recomandat ca diametrul conductei de evacuare să fie același pe toată lungimea traseului de evacuare pentru a preveni scăderea eficienței hotei."
Cred ca trebuie sa luam in calcul si dimensiunile bucatariei, cand alegem o hota, ca urla ChatGpt ca nu mai are eficienta o hota de 800m3/h cand eu am o bucatarie de 30m cubi.Imi trage si cartofii din oala daca o dau mai tare, cred de aceea are sitele alea de inox.

| alexandrubt13 explică (pentru Socratesjr24):

Un singur cot are si direct in perete cam 50 cm pana in exterior dar vad ca trebuie sa respect diametru pe tot traseul dupa unele indicatii

Bula
| Bula a răspuns:

Si eu am o hota asemanatoare, montata de peste 10 ani si funcioneaza foarte bine.
Evacuarea are cca. 1m lungime, cu cot inclus.
Teava de evacuare este "de canalizare", din PVC, inclusiv cotul (din mijloc).
Reductia dintre hota si teava de iesire am facut-o dintr-o galeata de plastic (de smantana), taiindu-i fundul, cu o farfeca.
Aburii se evacueata pervect.
Periodic, hota trebuie curatata de grasimile depuse.