| ___Enzo a întrebat:

Bună dimineața! De ce tot îmi este frică de întuneric și la 18 ani? Nu pot să dorm fără luminițe! Dar dacă vine marele întuneric?

Răspuns Câştigător
| AVAAVA a răspuns:

Incearac sa te rogi, sa ții o cruciulita lângă tine, și frecventează biseica, spovedește-te și imoaratasestete.
Frica este un păcat, încearcă să-l învingi prin credință.
Daca ai credință în Dumnezeu, nu are de cine sa-ți mai fie frica.
Și eu am avut acesta frica, dar de când sunt cu gândul la Dumnezeu, au dispărut aceste frici.
Când sunt în întuneric îmi fac o cruce și prin putere.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza boli tale psihice!
Stii tu la ce anume ma refer...

| relian a răspuns:

Daca vine marele intuneric ai pus-o de mamaliga, incepi sa o iei razna, o sa dai foc la casa, o sa cauti sa faci lumina, asa iti va cerer creierul tau laughing ori va actiona.

Uite ca miadusei aminte de o carte SF exact pe subiectul asta, f interesanta cartea, chestia e ca nu mai stiu ce titlu avea, dar la baza era intunericu si organisme care nu mai vazuse vreodata in viata lor intuneric, sa vezi acolo faze, chestii trestii laughing

| CrossCharly a răspuns:

Am 40 de ani și încă mi-e frică de întuneric. [măcar un pic.] De obicei este frica de necunoscut.
Întreabă-te de ce ți-e frică de întuneric? care este cel mai rău lucru care se poate întâmpla în întuneric? În funcție de răspunsurile tale, s-ar putea să vrei să vorbești cu un terapeut și nu e nicio rușine să faci asta.

| ___Enzo explică (pentru CrossCharly):

Cand este intuneric simt ca vine sfarsitul lumii! Am vazut un film in care casa se ridica pe Luna si de atunci simt ca zboara si casa mea!

| Scorillo a răspuns:

Simplu: Un tip avea frica de intuneric si stomatologi. Cineva il intreba - Inteleg ca ti-e frica de stomatologi dar de ce ti-e frica si de intuneric. Tipul raspunde: in intuneric nu stii citi stomatologi se pot ascnde.
Problema este : ce se ascnde in intnericul tau. Cand vei afla vei putea trece si peste intuneric

| paul123paul123 a răspuns:

Du-te la Sfanta Biserica

| cristi202 a răspuns (pentru Scorillo):

Interesant raspuns!