| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata.
Sunt "la cutite" cu zugravul meu. El sustine ca dupa ce zugraveste, peretii trebuiesc rasi cu smirghel. Eu cred ca inainte, ca sa fie curatati. Ce sens are sa-i rada dupa zugravit? Ca sa dea jos tot varul (lavabil)?
Poate gresesc eu. Lamuriti-ma voi, va rog.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Schimba zugravul. Nu asa se procedeaza. Lucrez in meseria asta de peste 25 de ani si nu am auzit de asa ceva. Slefuitul intra la pregatirea suprafetei. Odata ce ai dat cu var, gata asa ramane. Eventual cateva reparatii dupa prima mana de var. Atat.

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil nu ai inteles bine, dupa ce gletuieste. Cu smirghel se slefuiesc nu se rad.

| Peachdelight a răspuns:

Eu știu ca înainte sa zugrăvim am dat pereții cu smirghel. Nu ma pricep, dar cum spuneai și tu. Nu are nici o logica sa faci asta după ce e e zugrăvit. Meseriașii ăștia au ei metodele lor încât sa te stoarcă de bani cât mai mulți.

| Elelei a răspuns (pentru Peachdelight):

Plus mizeria din casa si... praful de pe peretii care ar trebui sa fie curati!

| Elelei a răspuns (pentru darrio2007):

A facut o camera. Nu a gletuit. Nu a dat nimic jos pentru ca erau oarecum buni. Dar prafuiti, nezugravit de mult timp. Am vrut reimprospatare. Dupa ce a dat cu var, a dat cu smirghel. A facut mult praf care vad eu ca se depune si pe pereti, nu numai pe podea.
Sa-l las sa continue, sau sa schimb zugravul?

| Peachdelight a răspuns (pentru Elelei):

Pai cum spunea userul de mai sus. Noi am avut nevoie de măști când am șlefuit (ca asta e cuvântul) la ce praf s-a lăsat, nu puteai respira. Efectiv erai alb din cap pana in picioare. Apăi ce meseriaș e ăla de șlefuiește pereții sau ce o vrea sa facă după ce zugrăvește nu știu laughing) mai bine zugrăvești tu.

| Elelei a răspuns (pentru darrio2007):

Multumesc. Asa am sa fac.

| JicaContra a răspuns:

Ai dat funda unui raspuns partial corect
si tu si el aveti dreptate
1. suprafata varuita trebuie curatata FOARTE BINE, inclusiv pilire daca e cazul, pentru altfel varul nu v-a prinde bine
2. DUPA varuire, varul se face "perfect" prin slefuire, altfel nu va fi uniform si o sa arate urat

si, da, iti trebuie un zugrav bun, stiu pe cineva care se pricepea la constructii si tot a chemat un prieten care era specialist in varuire, cand a fost vorba sa varuiasca la el acasa

| anonimg a răspuns:

Dacă gletul care îl ai acum pe perete nu este suficient de rezistent ca să reziste la vopseaua lavabila care vrei să o dai, atunci gletul trebuie dat jos (dar nu cu șmirghel, ci râcâit cu spatule metalice).

Întotdeauna după ce se dă ultima mână de glet, acesta trebuie dat cu șmirghel; apoi cu amorsă; apoi cu lavabilă.
Dacă pereții sunt buni cum îi ai tu acum, atunci se dă cu amorsă peste lavabila veche, apoi cu lavabilă.

Eu cred că nici meseriașul nu ți-a explicat cum trebuie, d-asta nu ai înțeles.
Pentru că nu poți să dai acum cu șmirghel peste o lavabilă oricât de veche ar fi ea; lavabila nu se poate da cu șmirghel oricât de subțire ar fi stratul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evident că înainte se dă cu șmirghelul ca pereții să fie curățați și pregătiți pentru vopsire.
Ce rost mai are să dai cu șmirghelul după ce i-ai văruit?

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca are asperitati care nu pot fi evitate cand vopsesti:
https://youtu.be/kLUZQ7NZlXM?t=780
nenea ala are aparat special numai de slefuitwinking

| Elelei a răspuns (pentru anonimg):

Deja a facut lucrul asta. Si am vazut ce a facut. Am mai scris.

| Elelei a răspuns (pentru JicaContra):

Sati ca nu inteleg: daca e deja varuita, proaspat, ce sa mai curete? Sau tu nu ai inteles ce am scris.
Si da, am mai vazut eu "meseriasi" din astia, scumpi de altfel cand prind si ei cate o lucrare, dar pentru casa lor aduc meseriasi adevarati.

| Elelei a răspuns (pentru JicaContra):

"Pentru ca are asperitati care nu pot fi evitate cand vopsesti.
nenea ala are aparat special numai de slefuit"
Da. L-ai auzit? Pregatire pentru lavabila. Nu dupa ce a dat cu lavabila. Peretii curati mi i-a umplut de praf.

regis
| regis a răspuns:

Prima data trebuie sa te lamuresti daca e var sau lavabil, sunt materiale total diferite, cu aplicare total diferita.
Daca peretii sunt ok si au fost dati cu lavabil, nu trebuie slefuit nimic, se da o amorsa si apoi noul lavabil, in numarul de straturi indicat de producator.
Daca e var, atunci se poate face dupa ureche, nu exista un standard.

| Elelei a răspuns (pentru regis):

Stiu sigur ca este lavabil. Stiu diferenta lor. Nu si tehnica zugravirii.

| JicaContra a răspuns (pentru Elelei):

Ah, atunci si eu spun sa schimbi zugravul ca e pe dinafara, o sa iti pice zugraveala dupa cateva saptamani si el si-a luat banu'

regis
| regis a răspuns (pentru Elelei):

Daca e lavabil si nu ai de reparat, tehnica e simpla: amorsa, lavabil. Nimic de slefuit. Dar poate stie el ceva si noi nu stim.

| Mosotti a răspuns (pentru Elelei):

Schimba-l si ii dai mai putini bani pentru camera daca n-a facut cum trebuie.