| Madhu a întrebat:

Bună! Mi-am luat o mașină de gravat (Two Trees) și am nevoie de niște sfaturi. Am încercat să tai niște forme, însă nu trece prin placaj de 2mm. Am încercat toate setările posibile, am făcut ca alții de pe internet, am dat de 5 ori și abia taie, arde. Care e problema? Ce îmi recomandați să fac?

Și de unde aș putea învăța cum sa gravez și ce setări trebuie făcute înainte să gravez? Cunoașteți ceva grupuri pentru gravat pe România? Mulțumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Gravura nu e același lucru cu debitarea.

| Madhu explică (pentru mihai69):

Adică?

| mihai69 a răspuns (pentru Madhu):

Adică aparatul tău nu are destulă putere (dioda laser, mai precis) ca să taie materialul; poate doar să-l ardă, mai mult sau mai puțin, în funcție de ceea ce îi spune programul.

| mihai69 a răspuns (pentru mihai69):

Sau cel puțin asta rezultă din ce spui. Văd că pe eMag scrie că taie și lemne, face apă caldă... Hmmm... Mira-m-aș.

| Madhu explică (pentru mihai69):

Problema se pune ca l-am luat și nu știu de unde să învăț! Photoshop se învață mega ușor de pe yt, dar la gravat... Pauză. Am urmărit niște video când îl testau (model identic) și tăia foarte bine placaj subțire, de 2 mm parcă. Deci poate, însă nu reușesc să îl setez și nu știu de unde să învăț...