| MariaRamonaSzatmari a întrebat:

Bună. Recent m-am mutat dintr-o chirie.Am plătit 800 de lei pe o lună plus 800 avansul. În timp a crescut la 1000 de lei. Atunci crește si garanția respectivă? Având în vedere ca înainte era 800

11 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

În ce zonă mai precis?

| MariaRamonaSzatmari explică (pentru ReddY25):

Adică ce zona

Garanția o plătești o singură dată, dacă nu te-ai mai mutat între timp, nu mai ai nimic de plătit în plus la garanție, rămâne cât ai plătit.

| ioana748 a răspuns:

Nu ar trebui sa creasca si garanția.

| ReddY25 a răspuns (pentru MariaRamonaSzatmari):

Unde ai stat, întreb

| MariaRamonaSzatmari explică (pentru ioana748):

Ar trebui să crească și ea?

| MariaRamonaSzatmari explică (pentru ReddY25):

Nu este relevant asta.

| eliancodrut a răspuns:

Depinde ce scrie in contract. Daca acolo scrie ca garantia (avansul) este egala unei chirii lunare, atunci da, va fi de 1000 de lei. Daca spune ca este de 800 de lei, ramane tot 800 pana la modificarea contractul.

| ioana748 a răspuns (pentru MariaRamonaSzatmari):

Nu ar trebui sa creasca, dar daca refaceti contractul s- ar putea sa vina cu ideea de a mai da 200 pentru garantie.
Vedeti ce spune si va intelegeti, dai cum ai, gen 100 prima luna, 100 a doua luna, dar poate uita.
Ma gandesc ca este vorba de acelasi proprietar.

| MariaRamonaSzatmari explică (pentru ioana748):

Dar nu a fost cu contract. Ne-am mutat la început de luna aceasta și i-am spus ca îi rămâne garanți. A spus ca mai trebuie sa ii dau 200 să fie 1000.

| ioana748 a răspuns (pentru MariaRamonaSzatmari):

Adica ati plecat?
Asa se intelege.
Daca datoriile ramase nu depasesc 800 atunci nu este nici o problema.
Oricum, fiind fara contract nu are ce sa faca.