| Gigi34 a întrebat:

Bună seara/ziua. Vreau să îmi spuneți și mie unde pot găsi fir pentru acest trimmer: https://www.emag.ro/......D55WF8MBM/ Faza e că fir găsesc dar nu găsesc cutie din aia unde pui firul. Sper că ați înțeles dacă știți ce vreau să spun. Cutie din aia unde pui firul și îl înșurubezi la trimmer. Șurubul ăla e micuț și nu găsesc în orașul meu așa fel. Pe internet ce am găsit, au fost mari, va rog, poate știți. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cind cumperi ceva, poti sa intrebi acolo unde cumperi, asa eviti sa cumperi chestii care poate nu ai fi curios sa le mai cumperi, dupa ce afli ca nu au ce vrei tu.

Coasa ce o ai, functioneaza doar cu cutite, spune si la descriere daca stii sa citesti.

Fir pentru gtrimere, gasesti in multe locuri, dar vorba ta unde sa pui firul.

Cauta, unde sa zic eu sa cauti, online, ceva brand Rhino care fac accesorii de astea pentru coase, fire, tamburul ala unde pui firele si alte accesori.
Ai stiu sigur ca fac si tambur de asta si sigur are gaura mai mica, cel putin fata de cele gen stihl sau mai stiu eu ce Echo pentru ca veneau cu ceva adapatari, dar nu poti fi sigur daca s-ar potrivi la ce ai tu.

Cel mai bun, intra la firma aia si suna, intreaba daca se poate face ceva in privinta asta, daca o exista ceva adaptari sa poti folosi si cu fir.
Daca stii ce diametru are surubul de la coasa aia, e usor dupa sa cauti, ori sa intrebi.
O alta idee, e sa mergiu pe la reprezentante sau cei care vind, repara scule genul asta, aia poate te pot lamuri mai bine, ei au vazut si vad destule scule de tot felul.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

După cum cu toții VEDEM, scula asta nu e prevăzută să funcționeze cu fir, doar cu ce e ea dotată

| Gigi34 explică (pentru relian):

Am înțeles, pot să mai cumpăr cuțite din alea din plastic, dar se strică foarte repede. Și nu dau ca disperatul în gard, bordură etc. Se strică repede și am vrut să văd măcar dacă este fir din ăla pentru ea.

| relian a răspuns (pentru Gigi34):

Daca buruienile is grose, sau tari, de aia se rup cutitele alea de plastic, incearca si tu sa nu le lasi sa creasca prea groase, sau prea mari.
Ori daca dai pe linga gard, borduri, acolo se foloseste firu, de fapt de aia sunt aceste trimere, se dea cu ele pe unde nu pot alte masini de taiat iarba sa intre, nu sa cosesti cu firu ala suprafete mari, te rupe la miini.
Aici la mine aceste trimere pentru asa ceva is folosite, cei care tund iarba, sau cosesc, au masini.

Cel mai este bun, sau ar fi bun, coasa de asta cu fir, dar nu so tii in mina, sunt coase de astea cu fir, dar au ditai motoru si is pe doua roti, destul de mari ca diametru, sa poti so impingi usor, cu minere si cu un cap foarte mare in fata, are o latime de taiere ca si o masina de tuns iarba.

La capul din fata se folosesc capete de fire, nu fir pe tambur si este f gros firul rescpectiv, nici nu ai vazut tu la magazin asa fir gros.
Masina asta rupe orice buruiana indiferent ce grosime are si e o placere sa cosesti cu ea, comparativ cu coasa asta trimer ce tii in mina.
Aia se poate si dezaxa, adica capu sa mearga inrtro parte si rotile drept, sa poti cosi si pe linga borduri, garduri.

Ester mai scumpa ca o coasa, dar nu se compara.