| DjSannan a întrebat:

Bună tuturor aș avea nevoie de informații. Am betonat înăuntru în casă în bucătărie pentru ca betonul vechi era crăpat. am turnat peste betonul vechi. Aș dori să știu dacă mai trebuie udat din când în când sau dacă nu trebuie. Am decis ca să îl las să se usuce 7 zile. E bine? Mulțumesc tuturor celor care mă vor ajuta.

13 răspunsuri:
| Romina2000 a răspuns:

Nu trebuie udat.Si da este bine.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Se mai uda.Nu apa multa.La timpul rece de afara este prea putin 7 zile.Nu ai spus si cat de gros l-ai turnat.Dar nu ai facut bine ca ai pus peste betonul crapat.Asta inseamna ca pe sub el este suprafata slaba.Iti va crapa si acesta cat de curand.

| DjSannan explică (pentru darrio2007):

Am turnat cam un centimetru grosime, și în casă fac foc deci este cald, a fost crăpat în anumite locuri nu peste tot

| darrio2007 a răspuns (pentru DjSannan):

Asta nu e beton, la un cm.Ce ai folosit? Nisip, ciment si balastru(piatra)? Sau doar nisip si ciment?

| DjSannan explică (pentru darrio2007):

Intra aici sa vezi si comvingete ca e beton http://www.e-vasion.ro/data_files/product_documents/876/fisa_20top_202.pdf

| darrio2007 a răspuns (pentru DjSannan):

Mai,baiatule,lucrez in domeniu ca inginer de 23 de ani.Si sa nu-mi spui tu mie ca sapa este totuna cu betonul.Scrie clar acolo SAPA.Compozitia materialului spune clar.Nisip,ciment.La beton se foloseste si piatra.De diferite granulatii.Mai mari sau mai mici.Mai scrie ca suprafata pe care se toarna nu trebuie sa aiba fisuri.Pe astea le-ai citit?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, nu e bine ca ai turnat direct peste crapaturi. Trebuiau umplute crapaturile cu un adeziv, eventual ceva la tub, apoi turnat.
Nu stiu ce ai facut tu, sapa sau beton, dar te-ai asigurat ca e suficienta grosimea de 1cm, pentru a nu crapa, si mai ales, tinand cont ca suprafata pe care s-a turnat, nu este perfecta?
Cat despre udat, lasa-l 12 ore ne-udat, ca daca il uzi poti sa-i strici si finisajul, si ii iei laptele de ciment, apoi umezeste-l usor pe toata suprafata, si uita-te dupa cateva minute, sa vezi daca a tras apa, sau e tot umed. Daca trage apa, umezeste-l de mai multe ori, altfel ti se dezintegreaza, se transforma 'sapa' intr-un strat de nisip. Dar asta se intampla doar acolo unde nu s-a respectat cantitatea (raportul) de apa/ciment, si a ramas cimentul fara apa.
7 zile e suficient, e minimul pe care mi l-a zis taicamiu (laborant in betoane), pentru a pune greutate pe beton.

| DjSannan explică (pentru darrio2007):

DOMENII DE UTILIZARE: Pentru egalizarea suprafeţelor interioare sau exterioare ale şapelor de ciment, ale
suprafeţelor de beton etc., în vederea unor acoperiri calde (linoleum, dale din PVC) acoperire cu mochetă, parchet,
gresie, realizarea fundurilor de bazine de înot înainte de vopsire, strat final pentru clădiri de locuit, pivniţe etc

Asta vreau eu sa un pe jos linoleum si a fost craptat doar anumite portiuni mici, le pot numara pe degete.

| darrio2007 a răspuns (pentru DjSannan):

Fa ce vrei.Este crapat.E clar.Norocul tau ca pui linoleum si nu se vor vedea crapaturile noi aparute.Hai,o seara buna in continuare.

| bucurestiamenajari a răspuns:

Salut,

Da,betonul trebuie udat si ai grija la perioada de uscare. E putin 7 zile. poti lasa macar 10 zile sa se usuce bine.
Acum depinde ce se va monta pe acest beton.

Detalii suplimentare gasesti aici: www.design-total.ro

| DjSannan explică (pentru bucurestiamenajari):

Pai o masa de bucatarie si blatul adica masca de chiuveta un dulap mic de bucatarie cam astea

| bucurestiamenajari a răspuns (pentru DjSannan):

Nu la mobilier ma refeream ci daca vrei sa montezi gresie, pachet etc etc

| DjSannan explică (pentru bucurestiamenajari):

Aaaaa nu, pun doar linoleum atat, gresia se va pune la anul dar atunci se va sparge tot ce s-a pus acum macar 20 cm si se va betona altfel asa cum trebuie, asta e doar provizoriu ceea ce am facut eu acum.Iar de uscat eu zic ca se usuca pentru ca se face foc in casa si e destul de cald