| AntonioTony a întrebat:

Bună ziua! Aș vrea să îmi cumpăr o casă cu un spațiu mic la mine în zonă, am găsit una dar a fost a unor frați, care unul a rămas și unul o vinde. Casa este într-o curte și curțile sunt separate ( espărțirea dintre casă o face un perete) și nu aș vrea asta, cum ar trebui să procedeze să despart casa în 2 și să trag gard definitiv (știu este bătaie de cap dar n-am găsit altă casă cu utilitățile care am nevoie)?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti desparte nimic in doua, cel mai probabil fratii nu au inca acte de diviziune pe partea lor de mostenire si nici gard care sa separe curtea si locuinta.
Cauta-ti ceva care are acte in regula si unde exista gard si eventual o casuta mica, pe care o poti cumpara.

| Dragobeta a răspuns:

E un duplex? Sau o casa normala "despartita" de doi frati?
Si cum ai vrea sa faci? Sa tai casa in jumatate si sa o muti la 2 m de gardul pe care il vei construi?
Gard poti sa faci dupa ce se fac masuratorile cadastrale si se stabileste care este curtea ta.
Intrebarea de baraj este: Casa si curtea de vanzare sunt intabulate? Sunt inscrise in CF pe numele fratelui care vinde?
Daca sunt coproprietari, e mai simplu sa cauti alta casa si sa-ti tragi utilitatile.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu știu dacă e bine să cumperi o casă unde sunt 2 frați certați. Așa înțeleg când un frate stă și celălalt vinde.