| AntonioTony a întrebat:

Bună ziua! Aș vrea să îmi cumpăr o casă cu un spațiu mic la mine în zonă, am găsit una dar a fost a unor frați, care unul a rămas și unul o vinde. Casa este într-o curte și curțile sunt separate ( espărțirea dintre casă o face un perete) și nu aș vrea asta, cum ar trebui să procedeze să despart casa în 2 și să trag gard definitiv (știu este bătaie de cap dar n-am găsit altă casă cu utilitățile care am nevoie)?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti desparte nimic in doua, cel mai probabil fratii nu au inca acte de diviziune pe partea lor de mostenire si nici gard care sa separe curtea si locuinta.
Cauta-ti ceva care are acte in regula si unde exista gard si eventual o casuta mica, pe care o poti cumpara.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu știu dacă e bine să cumperi o casă unde sunt 2 frați certați. Așa înțeleg când un frate stă și celălalt vinde.

| Dragobeta a răspuns:

E un duplex? Sau o casa normala "despartita" de doi frati?
Si cum ai vrea sa faci? Sa tai casa in jumatate si sa o muti la 2 m de gardul pe care il vei construi?
Gard poti sa faci dupa ce se fac masuratorile cadastrale si se stabileste care este curtea ta.
Intrebarea de baraj este: Casa si curtea de vanzare sunt intabulate? Sunt inscrise in CF pe numele fratelui care vinde?
Daca sunt coproprietari, e mai simplu sa cauti alta casa si sa-ti tragi utilitatile.

| relian a răspuns:

Ar fi fost f simplu, darmi peretele si faci gard laughing
Este o casa separata printrun perete comun, adica duplex cum zice cineva pe aici.

Zidul ala este comun, nu ai ce desparti.Sau ai putea face ceva, darimi partea ta, lasi zidul din mijloc, refaci acoperisul omului si incarci zidul comun, sa nu ploua pe el, toate asta din cheltuiala ta, iar tu in spatiu ramas faci alta casa, asa o sa ai casa ta singur, fara sa mai ai ceva in comun cu vecinu.

Dar tot vei avea acel zid, ala va functiona ca si gard pentru tine.Acolo nu este fereastra nu-i nimic, ar fi ca un gard.

Dar sa afci asa ceva, te costa mai mult decat ai lua o alta casa undeva singur.
Ce utilitati ai de spui ca vai ai fost nevoit sa cumperi aici? Electricitate ai peste tot. De restul nu ai nevoie, gaze, canal, apa iti poti face tu singur si sa nu mai depinzi de oras, de nimeni, doar curentul electric sa il ai.

Poti fora un put la stiu si eu 50 de m sau 100, o sa ai apa ce orasu nu-ti va da veci laughing pui un hidrofor, ai apa fara probleme.
Canalizare iti faci o fosa septica, asa mai maricica, aia o cureti la 20 de ani odata laughing deci ai terminat cu canalziarea.

Gaze, aici poti sa iti aduci o cisterna de aia cu propan, deja esti independent te doare la basca de toti.

Nu mai stai cu facturi, stai ca te factureaza aia nu stiu cit, du-te pe la ei, sunai, ba ce faceti mati incarcat si etc.