| Ninaogica a întrebat:

Bună ziua! Am o nelămurire față de băiatul meu referitor la consumul de gaz atunci cand este geamul deschis! Și anume: avem centrală termică fără termostat în cameră. Nelămurirea mea este: consumă mai mult gaz centrală dacă este frig în cameră sau nu?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu are termostat centrala merge la fel tot timpul, nu are ea de unde sa știe dacă e frig sau nu

| kalasnicov22 a răspuns:

Consuma putin mai mult daca in camera este mai frig, deoarece centrala are totusi un termostat care opreste flacara cand apa ajunge la 60 de grade sa zicem.
Si daca este mai frig in camera centrala arde mai mult gaz ca sa ajunga caloriferele la temperatura setata.