| Eparu a întrebat:

Bună ziua, am și eu o întrebare, urmează să montez o centrala cu calorifere, pereții sunt din chirpici, ce as putea face pentru a avea rezistenta și să stea caloriferele, unde va veni centrala montata peretele este din rigips și OSB. Îmi puteți da un sfat, o idee.Mulțumesc.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Casa a fost facuta (vara) fara sa fie gandita (pentru iarna).
Va trebui realizata o structura SIGURA si REZISTENTA mecanic pentru sustinerea fixa al centralei termice.
Vorbeste urgent cu specialisti (instalatori centrale + constructori), sa puteti gasi rezolvare inainte de venirea perioadei de incalzire!

| mihai69 a răspuns:

Dacă e centrală pe gaz, cheamă un instalator autorizat.
Caloriferele se pot monta pe suporți de podea, nu e musai să fie atârnate de pereți.

| sierra1 a răspuns:

"pentru a avea rezistenta și să stea caloriferele, unde va veni centrala montata peretele este din rigips și OSB"

deși nu e cea mai bună soluție, ai putea face la fel cum e la centrală

regis
| regis a răspuns:

Pe peretele din rigips se pot suspenda fara probleme, folosind dibluri tip molly.
Unde nu ai rigips, poti prinde o scândură pe perete cu mai multe dibluri universale, cat mai groase sau le poti pune suporti de podea.

Bula
| Bula a răspuns (pentru regis):

Crezi ca rigipsul va rezista sub greutatea centralei si instalatiei?
Specialistii care monteaza si verifica instalatia (centrala si cei dla gaze) nu vor da aprobarea pentru asemenea constructii/instalatii improvizate!

| Eparu explică (pentru regis):

Mulțumesc mult pentru sfat.

| Eparu explică (pentru mihai69):

Am înțeles, mulțumesc frumos pentru răspuns.

| Eparu explică (pentru sierra1):

Mulțumesc mult.

| Eparu explică (pentru Bula):

Așa voi face, mulțumesc.

| alexxserb a răspuns:

Bună! Pentru a monta calorifere pe pereți din chirpici și rigips/OSB, iată câteva sfaturi pentru a asigura rezistența:

Montare pe pereți de chirpici: Folosește dibluri speciale pentru materiale mai fragile (de exemplu, dibluri metalice expandabile sau de tip "fluture"). Înainte de montaj, asigură-te că peretele de chirpici este stabil și, dacă e necesar, consolidează-l cu o tencuială armată cu plasă.

Montare pe rigips/OSB: Pentru zonele unde vine centrala, montează șine metalice sau plăci de consolidare (placaj, OSB mai gros) în spatele rigipsului, ca suport pentru greutatea centralei. În plus, folosește dibluri de rigips de tip "Molly" sau ancore pentru a distribui uniform greutatea.

| Eparu explică (pentru alexxserb):

Mulțumesc mult, voi ține cont de sfatul dumneavoastră.

regis
| regis a răspuns (pentru Bula):

Eu nu cred, stiu si am montat. happy