| silvera a întrebat:

De curand m-am mutat intr-o casa noua cu chirie, unde "am gasit" o combina frigorifica Indesit BAN 34. L-am bagat in priza, i-am dat drumul, am asteptat o zi pana sa bag alimente in frigider, iar dupa 3 zile am sesizat ca compresorul a mers incontinu. In frigider raceste cat trebuie, dar in schimb jos in congelator nu. Micile tevi de deasupra primei cutii, sunt inghetate doar o mica parte, iar in 2 locuri, unde sunt imbinate am observat ca s-a format un fel de rugina. Banuiesc ca cei de dinainte nu l-au dezghetat corespunzator, astfel fisurandu-se acele tevi cu freon. Oare acesta sa fie motivul? Astept sfaturi! https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/......0097_n.jpg

Răspuns Câştigător
| Rusu_Ioan_Daniel_1985 a răspuns:

Buna ziua, din pacate undeva exista o fisura, fie doar unde ati observat dumneavoastra, fie si in alta parte. O verificare a unui "meserias", care va introduce presiune in el, va detecta fiecare fisura. Se intampla ca oamenii sa il fisureze la dezghetare cu varfuri de cutit.

7 răspunsuri:
| hummmer a răspuns:

Păi spune-i proprietarului despre problema asta, altfel eşti bună de plată.

| silvera explică (pentru hummmer):

I-am spus, mi-a zis sa sun la reprezentanta si sa-i chem pe cei de la Micadan, dar asta va costa o gramada de bani. Am zis sa intreb si aici, ca poate ma va scuti careva de o gramada de bani...iar maestrii sunt multi, dar prea putini care sa se priceapa cu adevarat happy

| blandete a răspuns:

Buna, exista posibilitatea sa aiba vreo defectiune dupa cum spui tu..insa! vei observa ca de sus injos din congelator are un orificiu de trecere pana in spatele compresorului unde este o tavita deasupra lui se numeste "evacuare condens "vezi daca sunt orificiile desfundate, teava de cupru nu rugineste cocleste se face de un verde murdar..in caz ca nu te descurci cheama pe cineva la el.te pup

| Rusu_Ioan_Daniel_1985 a răspuns (pentru silvera):

In ce oras locuiti?

| silvera explică (pentru Rusu_Ioan_Daniel_1985):

Bucuresti

| silvera explică (pentru blandete):

Orificiile acelea sunt desfundate, iar tevile de cupru de la compresor nu au nicio treaba cu cele din congelator, grilaju si ce se mai gaseste acolo.Maine imi vine un specialist...sa vedem ce-o fi. Mersi pentru raspunsuri

| silvera explică:

Mda...au venit baietii de la service. Mi-au spus ca e un por si nu poate fi reparata. Mi-au incarcat-o cu freon si mi-au zis ca o sa mai tina asa maxim un an. Dupa 5 zile am observat ca jos in congelator e totul bocna iar sus nu raceste suficient, desi era dat destul de tare...si acum iar merge incontinuu. ofof