| RodycaRody a întrebat:

Bună ziua! Masina mea de spalat rufe este cu tragere cu apa rece! Oare se poate face modificare sa tragă cu apa calda?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce? Nu încălzește singura apa?
Tu o poți alimenta de la orice sursa de apa vrei, calda, rece.

| RodycaRody explică (pentru suntserios):

Eu când am cumpărat-o nu am băgat de seara ca scrie la specificații ca e cu tragere cu apa rece! Și nu știu sigur dacă ar afecta sau nu boilerul dacă fac cu tragere cu apa calda

| RodycaRody explică (pentru RodycaRody):

La specificații scuze

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru RodycaRody):

In continuare nu înțeleg de ce daca și în specificații scrie că merge cu apa rece ai vrea sa o pui la apa calda?

| RodycaRody explică (pentru suntserios):

Ca am impresia ca nu spala hainele....am băgat un hanorac alb care mii se murdarise la mâini cum am stat pe masa de la banca și când l-am scos din masina tot asa era ca și cum nu l-ar fi spălat!

| RodycaRody explică (pentru RodycaRody):

Oare sa fii fost și detergentul de vina sa nu spele? nu știu sincer ce idee sa îmi mai fac

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu are rost
pe etichete fiecarui haine arata la ce temperatura se poate spala.
De exemplu la perdele nu ar trebui sa le pui la temperaturi mari, asfel se strica. Poti modifica insa temperatura din setari /butoane.La Articul meu sunt 30, 40, 60.90 grade si le folosesc in functie de necesitati.

| RodycaRody explică (pentru Fatamuntilor):

Nu îmi dau seama cum sa o setez fiindcă am băgat târziu de seama ca nu a venit modelul care îl voiam eu la masina și nu am mai putut sa o returnez ca trecuse alea 14 zile în care aveam timp sa fac retur

| relian a răspuns:

La voi in UE, Romania, asa sunt masinile de spalat, incalzesc apa ele, nu trage masina de undeva, doar apa rece este trasa de la un robinet de apa rece.

Sau sunt si masini care folosesc apa cald din alta sursa, adica de la boilere?
Spune sa stiu si eu, as fi interesat de asa masina de spalat.Eu asa stiam ca in Europa masinile asa sunt, incalzesc ele apa.

La mine aici in SUA nu exista masini de spalat sa incalzeasca ele apa, nu au element electric de incalzit apa, acolo unde masina este instalata, este un loc special, sunt 2 robineti si o scurgere, robinetii unu apa calda, alatu apa rece.

Masina cum setezi tu, spala cu ce apa spui, dai comanda.Apa calda vine de la un boiler, ala care da apa si la dus si la bucatarie.Masina mixeaza apa cum doreti tu, calduta, fierbinte, rece, are mai multe trepte de temperatura, doar mixind apa calda cu cea rece de la acei robineti.

Sunt asa masini de spalat si in RO? Sau tu la ce faci referire cand spui sa traga apa calda?
Masinile de spalat de aici, te tin toata viata, nu se defecteaza mai niciodata, o schimbi tu ca vrei alta noua, ori o strici tu cine stie cei faci, sau se mai defecteaza si ele, dar f rar.
Nici nu intretii la ele absolut nimic, pur si simplu nu-i faci nimic, nu pui nici o slolutie de calcar de mai stiu eu ce, ca nu ai de ce.

Sunt masini de spalat si de 50 de ani care merg si acum laughing sincer mi se par alea mai bune ca astea noi ce is acum, care cantaresc hainele, stai asa, baga apa cit vrea ele, ba ma lesi, apoi au modificat, au mai pus un buton doar sa umpli bazinul cu apa, dar daca vreau jumate trebuie sa stau linga ea, erau mai bune masinile vechi.

La masinile vechi, aveam 3 sau 4 masuri, buton un sfert de cuva, jumate, 3 sferturi si plin, puneam eu cita apa credeam.Mie imi plac doar masinile cu cuva verticala, cu capac pe sus, rufele sa stea cufundate in apa total.
Nu cred ca intelegi ce spun, pentru ca la voi ambele modele cu capac in fata sau sus, is tot la fel in interior.

Aici nu. Cele cu capacu sus, deschizi capacu cuva este deschisa, e ca o oala foarte mare, imagineazati un cazan o oala uriasa, fara capac, asa sunt aici astea cu capacul sus, deschizi capacu sa pui rufele in cuva care n-are capac, pentru ca este ca o oala unde tu pui apa sa fiarba, pui mincare si sta acolo, cuva se roteste cum ai roti tu oala intr-o parte si alta, sau cum ai pune oala pe un cerc si ai rotio.

Sunt mult mai bune asa, cufund rufele in apa de tot, spala de rupe laughing pot sa spal in 10-15 minute, pentru ca apa deja este fiarta de la boiler, nu astept deloc.

Deci tu la ce masina te referi ca ar putea sa traga si aopa calda?

| darrio2007 a răspuns:

Toate trag apa rece. Pentru ca o incalzesc in functie de programul cu care speli.
Schimba programul de spalare in functie de materialul din care sunt rufele.