| Roxana690 a întrebat:

Bună ziua, oare cam cât ar costa acum să renovezi complet o baie cam de 4 m²: cadă nouă (sau cabină duș), gresie și faianță pe toată suprafața, chiuveta nouă, toaletă nouă. Am cumpărat un apartament și baia este cam dezastru. Sunt totuși cam strâmtorată la buget.

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu așa se pune problema. Spune-ne câți bani ai de băgat in baia aia și-ți spunem dacă iese ceva sau doar schimbi hârtia (igienică) din rolă.

Ca exemplu, doar un paravand de duș te poate duce la peste 1 mie euro

https://www.emag.ro/....../DWJ490YBM

| fluture156 a răspuns:

Ca să reduci din costuri, poti sa cumperi obiecte second sau de la depozite ce aduc marfă din străinătate. Atunci, rămân bani mai multi pentru gresie, faianță și materiale pentru ea.

| ninuku a răspuns:

Depinde ce materiale vrei sa iei, pe mine o baie completa m-a dus acum 2 ani la 130 de milioane.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic 10.000 lei lejer.

| Roxana690 explică (pentru sierra1):

Nu este necesară cabina de duș, baia actuală are o cadă, pot să rămân pe opțiunea de cada, mai importantă consider că este gresia și faianța, din moment ce pe jos este beton gol, iar pe pereți nebunul a pus tapet

| Roxana690 explică (pentru sierra1):

Cred că bugetul meu maxim ar fi 20000 de lei pentru baie

| sierra1 a răspuns (pentru Roxana690):

Da, la banii ăștia o faci "ceas"

... deși mi se pare că nu se impacă suma pusă la bătaie cu cei 4 m² ai băii sau cu "Sunt totuși cam strâmtorată la buget". Undeva e un neadevăr (ca să nu-i spun altfel)

| sierra1 a răspuns (pentru fluture156):

Excelentă soluție: o budă deja folosită. Pot să-ți dau un like?

| sierra1 a răspuns (pentru Roxana690):

Deh, fiecare cu "gusturile" lui

| florin926481f a răspuns:

În 6000 de lei te încadrezi cu materialele și tot ce înseamnă mobilier/faianță și gresie, în afară acestei sume ai mâna de lucru care nu are un preț fix dar te încadrezi sub 10.000.

| Roxana690 explică (pentru sierra1):

Am spus 20000 pentru că mai mult de atât nu vreau să bag doar în baie, evident aș prefera să dau mult mai puțin, am spus strâmtorată la bani pentru că am un buget de cam 30000-40000 de lei, iar pe langa baie ar cam trebui să pun 2 geamuri de termopan și probabil să închid un balcon. Ar mai trebui modificări la pereții bucătăriei(e un tapet hidos pus deasupra faianței până la jumătatea peretelui), niște parchet nou poate în bucătărie și niște finisaje ici și colo. Nu știu dacă îmi ajunge și de niște gresie in balcon măcar pe jos. Iar ușile din apartament sunt vechi și din lemn. Am luat apartamentul într-o zonă ok cu 44 m² la 29000 euro că altceva mai ieftin nu găseam să nu fie o garsonieră sau un apartament complet dezastru.

| sierra1 a răspuns (pentru Roxana690):

"apartamentul într-o zonă ok cu 44 m² la 29000 euro "

bună afacere, unde e asta?

| Roxana690 explică (pentru sierra1):

Județ Hunedoara, oraș Hunedoara bloc turn, etaj 8/9 cu 2 lifturi.

| sierra1 a răspuns (pentru Roxana690):

Da, e bun de investiție

| fluture156 a răspuns (pentru sierra1):

De cele mai multe ori piesele pe care le găsești sunt produse outlet, cu mici defecte.
Din textul tău se intelege că banii sunt problema. Atunci, fă in așa fel încât să economisești. Nu pune marmură pe jos, de exemplu?
Si da, poți să îmi dai și un like.

| adryang78 a răspuns:

Prețurile diferă mult între zone și regiuni.
Acum doi ani, am renovat toată baia cu vreo 7000-7500 de lei, adică gresie, faianță, cadă, instalația sanitară, mă rog, cam totul, inclusiv ușa. Dar trebuie ținut cont că locuiesc într-un orășel relativ mic, mâna de lucru m-a costat doar 1200 de lei.