| gygymiss a întrebat:

Buna ziua. Trebuie sa ridic un balcon in fata la intrare că sa apere de ploaie intrarea principală în casa. BCA îl trebuie armat daca vreau sa montez pe el geamuri termopan? Sunt împărțite părerile meșterului cu ale altor persoane care și-au dat cu părerea și as avea nevoie de un sfat. Balconul aste sus placă de beton turnata din construcție când s-a făcut casa. În părțile laterale an stâlpi de fier însă din câte știu nu fac priza cu adezivul BCA. Mă puteți ajuta cu ceva sfaturi despre cum sa zidesc fara sa fie probleme când montez geamurile? Mulțumesc mult

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Dacă scopul principal este să protejezi intrarea principală de ploaie, atunci de ce te complici cu un balcon și nu faci o simplă marchiză?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi cu desenele de proiect al casei la un inginer constructor (recomandabil direct la pri, arie - urbanism).
Pe baza proiectului (probleme de rezistenta + aspect) vei primi versiuni pentru posibile solutionari.

P.S.
Recomandarea mea este sa faci doar pereti de sticla (nu din BCA), cu pahar de sustinere in sol.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rind inainte de a face balcon iti trebuie autorizatie de la primarie, daca nu ai asa ceva il faci degeaba ca vin ei in control si te vor amenda si obliga sa demolezi balconul facut ilegal, daca nu era acolo balcon din construcita blocului sau casei si vrei tu acum sa iti faci balcon trebuie sa obtii toate aprobarile. Si dupa ce ai aprobarea de pa primarie poti chema echipa de constructori care iti vor face balconul nu il poti face tu fara sa stii nimic, sau esti in meseria asta zidar zugrav?

| relian a răspuns:

Ce legatura are BCA, cu ce vrei tu sa faci? Tu ori nu stii ce vrei sa faci, ori habar nu ai sa te exprimi, desi mai degraba asta ar fi problema, nu te exprimi bine.

Sa faci un balcon, tu stii cei ala balcon? Balconul daca te uiti la un bloc la mai stiu eu unde, nu are pereti, doar deasupra este ceva, sa apare cum ai spus si tu, de soare, de ploaie ce este sub.

Ca urmare balconul este un fel de acoperis, atit, nimic mai mult.
Cum il faci? Simplu te legi de placa de beton ce spui ca o are deja casa, dai gauri in beton, pui bare de fier, faci un cofrag, in partile laterale spui ca ai deja stilpi de metal, deci aia e tot, torni beton, linga casa placa asta ce o torni o va sustine placa cea veche in care pui acele fiare, in lateral sau fata, ai stilpii aia de metal, cam aia e tot, ai terminat deja lucrarea laughing

Pentru ce vrei tu sa folosesti BCA ce spui? Sa montezi geamuri, balcolul nu are geamuri omule, unde ai vazut tu ca au pus unia ferestre, ala nu mai e balcon, este camera deja.

Ca soarele sa nu cada direct pe usa ta, sau apa cand ploua, sau direct pe ferestre, faci asa cum am spus eu mai sus, fara ziduri fara nimic. Puteai sa faci asta cand ai turnat placa aia, sa o fi turnat mai in afara in fata si spatele casei sau puteai sa torni peste tot mai in afara zidurilor, acu te durea la palarie, soarele nu mai batea in ferestre, ploaia nu mai batea in usa de la intrare.

Te complici cu rahaturi, cu ziduri cu ferestre, ce vrei tu sa faci, nu este balcon, este un fel de hol la intrare, ceva gen o alta intrare laughing faci asa pana ajungi la poarta laughing dupa te intinzi si in strada, pentru ca mereu o sa ai o usa in care va bate ploaia laughing

Deci tu pui bca, ferestre, banui ca vei pune si o usa da? Da pe usa asta nu va bate ploaia? Normal, o sa vata ploaia in ea, asa ca dupa ce termini lucrarea asta, cum am spus, continui cu alt balcon, tot asa cu ziduri, ferestre, o alta usa, iar cand termini, o sa spui, pffff o sa bata ploaia si in usa asta laughing
Cascadaorii risului si alta nu.
Tu ai bani si nu ai ce face cu ei, ori te plictisesti si cauti sa iti faci de lucru.
Nu mai irosi banii, trage o placa de beton deasupra, de vreo 2 metri latime si cit vrei tu in lateral se te duci, pui niste stilpi, cum is aia de metal, poti sai imbraci in beton si pe aia, care sa sustina placa in fata sa zic asa si aia e tot.
Placa ce zic, o torni sa aiba panta asa foarte usor spre fata, sa nu stea apa pe ea sau linga zidurile casei si aia e tot.

| gygymiss explică (pentru johnnny123):

Scuze pentru greșelile de tastatură și de exprimare. Exact, e vorba de o marchiza sau un "hol" unde sa pui încălțăminte și să nu vii de afara direct in casa, ci sa fie un antreu. Casa am luat-o având o placa de beton turnata ca deasupra oricărei intrări în casa. Placa are cam 4 m latine pe 1m. Jos este deja turnata o sapa cam ca o terasa care trebuie închisă cumva

| gygymiss explică (pentru relian):

M-am amuzat și eu. Sunt atât de puțin familiarizată cu așa ceva încât am scris ce nu trebuie. Puteți vedea comentariul meu la al 4 lea mesaj, acolo am explicat încă o dată.

| gygymiss explică (pentru Bula):

Un " mester" mi- a sugerat sa fac din BCA, și am cumpărat materialul după care s- a retras pretinzând că nu mai are timp sa facă lucrarea. Voiam să închid cu BCA și termopan că doar termopan este FF scump( balconul având 1 l x 4L x 2, 35 H). Dacă îmi permite sa fac din sticla nu eram aici pe forum happy

| gygymiss explică (pentru CristiDinBucuresti):

Vorbiți de echipe de meșteri când abia mai găsești pe cineva care știe ce spune...cei mai mulți sunt pe lângă iar cei care ar ști, sunt mai greu de găsit în unele zone. In afara de asta, nu sunt de buna credința

| gygymiss explică (pentru relian):

Cum se mai numește veranda sau holul de intrare în casa pe care în închizi că sa izolezi intrarea de ploaie zăpadă etc? Nu se poate numi balcon? Pereții daca sunt zidiți, de ce nu se pot face din BCA?

Bula
| Bula a răspuns (pentru gygymiss):

Fara fundatie nu se poate construi perete, nici daca e "usor" (din BCA si mortar).
Un perete BCA de 2, 3m inaltime si 1m lungime are peste 100kg greutate, iar daca pamantul se inmoaie de la o ploaie teapana sau topitura de zapada, atunci tot peretele de BCA cade.

| relian a răspuns (pentru gygymiss):

Balconul este ceva iesit in afara ferestrei, a casei. Acum ca unia au zidit, ca or facut balcoane la blocuri si au pus zid intrem estre pentru intimitate, sa nu se uite vecinu, in balcon la tine.Dar balconul la origine nu avea ziduri, eu asa cred.
Ce spui tu nu se poate nimi balcon, ala nu mai este balcon, este deja hol, asa cum spui chiar tu.
Eu am spus sa faci ceva sa nu cada ploaia direct pe usa, e suficient doar deasupra ceva, in rest is bani irositi.

| gygymiss explică (pentru relian):

Îmi pare rău că nu pot pune poze. Ploaia vine din lateral și din fata până la ușă, pentru că lățimea este de 1 m. Este acoperit sus. Eu ii ziceam balcon pentru că e in afara casei, la intrare, are sus o platformă dreptunghiulara de 1m/5m. Această suprafață voiam sa o închid cu BCA și termopane.

| gygymiss explică (pentru Bula):

Are fundatie