| costi900 a întrebat:

vreau Sami schimb usa la garsoniera si as dori sa stiu daca pot gasi o firma de la care pot cumpara usa si sa si o monteze (Brasov) si cam cat ma costa toata treaba, multumesc

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de usa, material, masura, toc, material, montaj amd
Intre 1000 si 5000 lei

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai vorbit cu "Sami" ala de-l cunosti? :)) Sau ai vrut sa scrii "sa-mi"? Cat despre usa aia: sunt o gramada de firme care fac asta. O simpla cautare pe net te scutea ne arati noua ca nu le ai cu limba romana. Cauta pe aici: http://bit.ly/3aqe9jE

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ar trebui să optezi pentru o ușă de calitate, antiefractie.
Preturile variază, în funcție de firmă, de material, de design. Prețul crește dacă ușa dispune de izolatie termică/ fonică, de balamale solide, de numarul yalelor/cilindrilor de siguranță, dar și de alte accesorii etc.
Nu te-aș sfătui să achiziționezi o ușă ieftină, chiar dacă aceasta dispune de un design superb, când e vorba de siguranța casei tale.
Eu am schimbat ușile din exterior in urma cu 5 ani, iar montajul a costat in jur de 100-130 lei/ bucata.
Sunt firme care, dacă inchei un contract cu ei, îți oferă si garanție, până la 5 ani, dacă alegi să faci tot cu ei montajul. Garanția se pierde, dacă alegi să faci montajul cu o alta firmă sau cu un meșter privat, care solicită mai puțin.
Eu mi-am cumparat toate ușile de la Porta Doors.
Dar preturile nu sunt deloc mici...
Dacă nu ai încă banii necesari pentru a achizitiona ceva care să îți placă, mai bine amâni cu o lună/două, un an, cât e necesar, dar măcar vei fi multumit de investitia făcută. happy

| costi900 explică (pentru floresdemayo):

Nu ma intereseaza calitatea deoarece nu este casa mea stau in chirie, in urma cu ceva timp s-a crapat butucul si sa fisurat, abia am intrat in casa cu ajutorul vecinilor si vreau sa o schimb ca este cam indoita.

regis
| regis a răspuns:

De obiceli angajatii de la magazinele de usi (inclisic cei de pe raioanele de specialitate din magazinele de bricolaj) se ocupa cu montajul in timpul liber.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru costi900):

Eu zic că ar fi cazul să vorbești cu proprietarul imobilului, să nu schimbi ușa fără acceptul lui. Ar trebui să-l chemi la fața locului și să-i arăți situatia. Altfel, s-ar putea să te învinuiască din te miri ce... Uneori, faci bine și auzi rău. S-ar putea să nu-i convină. Lasă-l pe el să decidă ce ușă de exterior își doreste, lasă-l pe el să își cheltuiască banii pentru amenajări. E locuinta lui, nu înseamnă că trebuie să ii aduci tu îmbunătațiri, care nu intră în responsabilitatea ta.
Nu ti-am zis cu răutate, tu faci cum vrei. happy