| LisaJulie a întrebat:

Care sunt cele mai bune argumente pro și contra panourilor solare? Ce se intampla pe termen lunga dacă decid sa îmi pun panouri solare?

7 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

E ok dacă vrei independenta energetica mai ales la casa! În zona de sud unde vara este mai lunga un pic și ai mai mult soare.
O baterie este necesara!

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa platesti mai putin la curentul electric.

| Mosotti a răspuns:

Depinde si de calitatea panourilor, ca si alea se uzeaza, trebuie schimbate, nu tin la infinit.
Trebuie facut o socoteala cheltuieli vs castig.

Acumulatorii aia unde se inmagazineaza energia in plus de peste zi, si aia trebuie schimbati si nu-s nici aia 2 lei.
Nu e asa gata am curent gratis, trebuie pus in balanta f atent totul, cost panouri, durabilitate, montaj, intretinere, acumulatori.

| ReddY25 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai și tu?

| relian a răspuns:

Panourile solare nu se merita.Cunosc persoane, aici la mine in Texas, au pus panouri solare, dar nu-i cine stie sa spui wow.
Panouri solare de pui nu te gindi ca faci bani, te conectezi la reteaua existenta, ca tu sa bagi curent in retea, te contorizeaza, apoi fac aia calcul cit ai consumat tu cit ai bagat.Este bun ca ajungi cumva pe zero, ceva genul asta, curentulc e tu il bagi in retea nu til cumpara aia cu pretu la care tu cumperi de la ei.

Sa ai baterii si sa nu dai in retea, nu stiu, nu cunosc oameni care au asa ceva.Toti care fac raman racordati la reteaua existenta, pentru ca de se intampla ceva, ramai pe dinafara laughing asa cand panourile tale nu produc, iei curent de la retea.

Ce se intampla pe termen lung? Banuui ca panourile alea trebuiesc si ele intretinute, la anumit timp trebuiesc curatate si ce se mai face.
Nu exista curent electric moca, fara munca, fara bani. Cind auzi pe cinte unia curent gratis, dar cine munceste gratis, cine iti da piese gratis si restul?
Vorba lu Masoti trebuie sa faci calcul, cit dai pe panouri, ori daca nu dai nimic si plateste statu, atunci merita, altfel sa le platesti tu, trebuie facut calcul, cit costa, cate trebuie sa ai ca sa fie rentabile, vezi cit curent consumi tu de banii aia citi ani, apoi decizi ce sa faci.
Plus de asta trebuie sa fii sigura ca nu te muti, ca nu vinzi casa laughing
Voiam si eu sa forez un pust undeva pe la 60 de metri, 50-60 m pentru mama in RO ma costa foartu ala 15 mii de lei. De banii naia cumperi apa 15-20 de ani de la oras laughing nu mai stiu exact cit am calculat, deci nu merita, este prea scumpa lucrarea.
La orice depinde si de tine cit consumi, daca consumi mult, atunci merita, daca consumi putin, nu prea merita.

Aaa si la curent, daca ai bani si poti sa faci, merita, curentul este mai bun ca orice, te incalzesti folosind curent electric, incalzesti apa etc, e f bun, e mai simplu, mai usor de intretinut atit instalatia cit si masinariile folosite.
Daca vrei sa faci bani, sa stii ca nu faci, este bine, dar doar asa pentru tine ca nu mai platesti, sa zic undeva iesi la zero.

| Mosotti a răspuns (pentru ReddY25):

Nu am panouri solare, stau la bloc, dar pana nu as face o socoteala serioasa, nu mi-as pune, nu m-as lua dupa aparente.

regis
| regis a răspuns:

Contra e doar costul sistemului, restul totul e pro.
Vezi ca tocmai demareaza casa verde 2024.