| SkyEL a întrebat:

Cat costa sa trec o casa de la rosu la cheie pret pe metru patrat? Materiale si manopera.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru o amenajare de baza, costul poate fi de 2-3 ori mai mare sau chiar mai sus.

| johnnny123 a răspuns:

Există gresie care costă 10 euro/mp, există gresie care costă 500 euro/mp. În concluzie, prețurile pot varia enorm.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mult sau putin.
Sa nu zici ca raspunsul meu nu e bun, pentru ca este raspunul perfect la cum ai pus intrebarea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Amenajarile interioare au pret foarte variabil. Daca zidaria a fost executata prost, timpul de lucru si costurile se pot dubla.
Pret pe metrul patrat poti obtine doar daca alegi o metoda universala, cum ar fi interiorul cu rigips. Astfel ai costuri mici si nu prea conteaza cat de bine a fost construit. Cauti firme pe internet si obtii pret pe metrul patrat. La fel si pentru exterior, plachezi cu placi polistiren sau vata bazaltica, cauti firma cu pret mic si garantie macar 12 luni.
Electricienii si instalatorii fac preturi la fata locului, in functie de configuratiile alese. Chiar nu poti estima un cost per constructie, pot spune doar ca un racord de la stalp pana in contor te ajunge vreo 8000 de lei.
Manopera pentru termoficarea unei case pe doua-trei nivele este in jur de 10.000 de lei. Piesele (centrala, boilere, tevi, radiatoare) cel putin inca vreo 30.000 de lei, fara prea multe automatizari sau tehnologii performante.